Kolejny zestaw uwag (rankedy i nie tylko) - mam nadzieję, że krytyka konstruktywna ;)

Gram już w Overwatcha od blisko 2 lat i wstrzymywałem się od głośnego wyrażania swojej opinii o tym co tu działa a co nie, ale jak widzę i słyszę od początku modlitwy do Blizzarda oraz, że do tej pory większość z nich nie została wysłuchana to cierpliwość się wyczerpuje. Mnie osobiście do gry przyciągnęła fabuła z potencjałem w formie komiksów, cinematiców etc. Z czasem polubiłem grę za szybkie rozgrywki z dużym wyborem(na bieżąco balansowanych) postaci i map(wiem, że “duży wybór” to kwestia względna, ale zawartość z czasem wciąż powoli rośnie) z możliwością dowolnej zmiany postaci w trakcie gry przy powrocie do punktu odrodzenia, ale również rzucały się w oczy pewne mankamenty:

  1. Wyróżnianie graczy - medale, które dają dodatkowy exp i karty po meczach. Do tej pory nie mam pojęcia czy jak kartę zaznaczy kilku graczy to czy to daje cokolwiek, a jeśli nie to tym bardziej nie widzę w tym sensu bytu. A medale - ilość likwidacji, to samo tylko przy celu, zadany dmg, wyleczony dmg i czas przy celu(3 pierwsze prawie zawsze dla dpsów, czwarty dla healerów, a piąty dla tanków + reaper i brigitte ;)). Swoją drogą śmieszna sprawa, że wielu graczy grających dpsami chwali się przynajmniej 3 złotymi medalami, co dla dpsów nie jest trudne, a i to nie oznacza czy rzeczywiście oni tak skutecznie likwidują przeciwników i kierują grę. A co do medali osobiście byłbym za dodaniem dodatkowych dla tanków i healerów, by te klasy były bardziej doceniane np. za ilość asyst healerów przy leczeniu sojuszników, którzy akurat kogoś likwidują lub za ilość zablokowanych obrażeń(barierami, bańkami czy własnym ciałem zasłaniając kogoś).

  2. Rankedy - niby Blizzard zapowiada klany w dalszej przyszłości, ale wiele one nie wniosą jak samych meczy rankingowych się nie poprawi:

2.1 Matchmaking - punkty sr jako wyznacznik to za mało, można by do algorytmu wyszukiwania dorzucić np. lvl gracza lub jego ogólny czas w grze

2.2 Przerywanie meczy - kto tak nie miał, że ktoś wyszedł w trakcie meczu i do końca gra nie jest w stanie wyszukać zastępstwa, niech pierwszy rzuci kamień(nie liczą się ludzie w ogóle nie grający w rankedy ;)). Na wypadek jakby to było wyjście przez chwilowy problem z dostawą internetu moim zdaniem powinno się dostać do 40 sekund na ponowne zalogowanie, a poza tym gra nie powinna wyszukiwać zastępstwa tylko ją przerwać bezpowrotnie i nie karać wszystkich z przegranej drużyny za ucieczkę mniejszości lub większości przegranym placementem czy utratą sr, a tylko tych, którzy by wyszli przedwcześnie, nieważne w której drużynie by nie byli(najlepiej dłuższymi banami na rankedy np. co każde następne takie wyjście pod rząd 1h/2h/3h/6h/12h/24h).

2.3 Blokada kategorii postaci - osobiście nie obchodzi mnie, że wielu graczy chce grać tylko dpsami, jak tak bardzo chcą to niech dłużej czekają na dobranie do meczu, ale żeby nie było takich nieraz frustrujących sytuacji gdy ponad połowa drużyny bierze tylko dpsy co oznacza przegraną w 99% przypadków. Chociaż niekoniecznie bym się skłaniał ku obowiązkowemu schematowi 2/2/2, a bardziej ku ograniczeniu: minimum 1 tank, minimum 2 healerów i maksymalnie 3 dpsy.

  1. Optymalizacja - Czy tylko mi się wydaje, że optymalizacja gry się pogarsza z każdą kolejną aktualizacją? Od początku przynajmniej moim zdaniem gra była dobrze zoptymalizowana, ale przez cały okres mojej gry nie miałem tak często ostrych spadków wydajności jak przez ostatnich parę miesięcy, chociaż ani komputer ani dostawca internetu się nie zmienił. Może się mylę, że to nie to jest tego przyczyną, ale obecnie innej nie widzę(ani odinstalowanie i ponowna instalacja ani instrukcje techniczne Blizzarda nie pomogły).

  2. Overwatch League - mimo, że mam połączone konto na Twitchu z Battle.netem zdarza się, że nie dostaję punktów za oglądanie meczy(zawsze na oficjalnej stronie Overwatch League)

Możliwe, że ta gra ma inne wady, ale z nimi mogę żyć i nie planuję ich wymieniać, w końcu nie ma niczego doskonałego. Nie wiem czy Blizzard kiedykolwiek to przeczyta i weźmie pod uwagę, chociaż chciałbym dostać jakikolwiek feedback (na tyle konstruktywny na ile taka była moja wypowiedź). A może Wy się wypowiecie? Czy się mylę? A jeśli tak to jak mocno i dlaczego? A może coś istotnego jednak pominąłem?

byłbym wielce zdziwiony gdyby podczas rankeda wyszukało ci kogoś na zastępstwo do meczu. Nikt nie jest w stanie rzucić kamieniem bo to dosłownie niemożliwe.

Ty wiesz, ze 5 razy opuścisz rankeda w małym odstępie czasu masz bana na sezon? Nie znasz sie to sie nie wypowiadaj ;p

Czy wy chcecie za wszystko expa… za dawanie pochwał jest i to jest chore.

To samo robia pseudohealerzy i pseudotanki

Co ma lvl do skilla? Are u gold? Czas w grze jest połączony z lvl(wiem o 20%xp wiecej z ekipą)

Wydaje ci się.

1 polubienie

nic to nie daje, tylko fejm, to ma być odwrotność tego co jest w mobach, jak w mobach widzisz tabele ile razy ktoś kogoś zabił, ile miał asyst i ile razy zginął, to potem są wieszane psy na tej osobie że np zabił tylko 3 a zginął 5 razy <tu wstaw wyzwiska i ogólną drame w teamie>
Medale mają sprawiac ze gracz bedzie chciał pochwalić gracza, a nie go zjechać bo ma beznadziejny stosunek Z/D

moim zdaniem klany nie zmienią NIC bo mają obejmowac CAŁEGO BATTLENETA, a nie tylko konkretną gre, czyli bedize to działać na zasadzie DRUGIEJ LISTY ZNAJOMYCH, co jest bez sensu

albo to jaką postać wybiera najczęsciej, a nie że wchodze do meczu a tam kompozycja 4dpsow 1 leczyj i 1 sie wacha (ja) co z tym fantem zrobić

na rankedach nie są wyszukiwane zastępstawa, moim zdaniem powinno wtedy wywalać mecz

co do zastępstw na qp dołączanie do meczu który juz trwa powinno być OPCJONALNE jak potyczki przed meczem. spotkałam 2 typy ludzi jezeli chodzi o tę kwiestię

  • czemu płaczesz ze dołączyło cię do meczu który jest przegrany po 10 sekundach, to darmowy eksp
  • nienawidze tego ze dołączam do meczu i po 10sekundach jest przegrana.

ja jestem w tej drugiej grupie

solo tankiem gra sie tak samo cieżko jak solo healerem.

próbowałam pare razy wcielić sie w osobę która nie chce 2/2/2 i nie moge wymyślić na to argumentu. ja w 2/2/2 widze same plusy

  • skończą sie kozy na które narzekają oglądający owl ze jest nudno
  • nie bedzie przypału ze jest 4 dpsów lub więcej w teamie.

do tego blizz musiałby usprawinić matchmaking który przed szukaniem rankeda / serii meczy w qp pytał by sie gracza na jakiej pozycji chciał by grać (tank/ healer/ dps) i dobieralby mecze tak by było 2/2/2
dłuższy czas oczekiwania na gre przez to mnie NIE PRZEKONUJE juz teraz potrafie czekać nawet 3-4 minuty NA QP I MIEĆ BEZNADZIEJNY TEAM, a w ov nie gra 20 ludzi na krzyż tylko troche wiecej, wyszukanie odpowiednich ludzi do teamu powinno byc proste

jest to znany błąd juz dawno udokumentowany na oficjalnym forum US. jak widać nic z tym nie jest robione. nie wiadomo czy to jest wina twitcha czy battleneta. aczkolwiek słyszałam teorie ze battleneta, bo jakoś dropsy za oglądanie strima dla innej gry działa bez zarzutu

ma i to ile :>

wątpię, do tego jest forum do dyskusji ogólnej naforum US, ale tam jest taki spam ze też nikt tego nie przeczyta

od blizza tego feedbacku nie dostaniesz, dostałeś ode mnie :stuck_out_tongue: mozesz go dostać jeszcze od innch graczy ale na niebieskich (pracownicy blizza) nie licz. Jeżeli pojawi się tutaj jakiś zielony (MVP) to będę w szoku

nie chce mi sie powtarzać :stuck_out_tongue:

nie wydaje wam sie, optymalizacja jest gorsza, ov jest bardziej wymagający teraz niz był na początku. kiedy wydali od 3 lata temu śmiało na stabilnych fpsach mółg go pocianać laptop z średniej półki, teraz taki laptop bedzie miał ogromne dropy. gra z aktualizacji na aktualizacje coraz mniej wybacza braki w sprzęcie.

jezeli ktoś gra healerem tylko bijem, to nie powinien grac tym healerem, bo nie wykonuje swojego zadania

przykładem jest moira, duzo ludzi sie zapomina ze ona jest LECZYKIEM

https://cdn.discordapp.com/attachments/484007710346444820/585963567761850369/unknown.png

to samo tyczy się tankow.

podobna kara powinna byc na qp, na qp ludzie czują sie bez kanrni, mogą wychodzic z meczu, mogą wyzywać innych graczy, mogą oszukiwać, nic się im nie dzieje. to jest paranoja. qp był swojego czasu postawą tej gry, dla mnie nadal jest bo na rankedach jest ze 3xwiecej złych ludzi niż na qp, a jan ie zamierzam sie z nimi użerać. w tej chwili? qp to nawet nie czyściec. to piekło

Napisz to na US, pojmijcie społeczność polska Over jest tak mala ze nie stanowi żadnej siły wiec PL forum nie ma żadnego przebicia, US ma także tam takie tematy powinny lądować

prawda tylko jak pisałam tam jest OGROMNY spam

Imgur

moze tego po tym screenie nie widać, ale większosc tematów zostaje bez odpowiedzi lub z jedną góra dwoma :frowning:

edit

od momentu wklejenia tego screena do naciśnięcia enter, pojawiło się 5 koljenych tematów :smiley:

Ne zmienia to faktu ze tam to ma racje bytu, napisanie 10 postów na polskim forum zajmuje około Tydzień dead froum, na US zajmuje im to mniej niz minute xd

przez to jest tam spam (nie mówie ze jest to szczególnie złe) a 3/4 tematow nie zostaje nigdy przeczytanych i wiem to z doświadczenia bo pisałam tam pare razy miałam moze 3-4 odpowiedzi i 20 odsłon…

jezeli chcesz by temat był czesciej komentowany i odwiedzany, musi być clickbaitowy, a ten taki nie jest.

i5 750 10 letni procesor i 1030 gt dalej smiga bez dropow xD

Co do amerykańskiego forum, to jest tam od groma fanbojów Blizzarda albo nawet czasami mam wrażenie, że to CM Blizzarda wypowiada się na anonimowych kontach. W każdym razie widzę tam bardzo mało krytycznych tematów patrząc na skalę problemów w grze, z resztą były kiedyś oskarżenia, że Blizzard usuwa niewygodne tematy.

Ogólnie jednak jest tam znacznie więcej osób ale to przekłada się też na różnice poglądów. Jeśli założysz temat np. o tym, że jakaś postać potrzebuje buff/nerfa, to licz sie z odbiorem, że wszystko jest ok z postacią a problemem jesteś Ty, bo nie potrafisz grać ale znajdzie się kilka osób które gdzieś Cię poprą.

Forum US w przeciwieństwie do polskiego jest często moderowane i nalezy uważać z tym co się pisze.

np. założyłem nie tak dawno tam temat o dodaniu przycisku “concede” aby poddać pod głosowanie poddanie meczu. Zwłaszcza dziś gdy często spotyka się smerfy, trolli czy leaverów taki przycisk miałby zastosowanie. W temacie widziałem, że sporo osób poparło mój punkt widzenia ale później temat zniknął… Blizzard go zwyczajnie usunął.

Czy zdarzyło się wam kiedyś że w meczu rankedowym do drużyny wrzuciło wam boty. Ja miałem taką sytuacje pierwszy raz i według mnie to niedopuszczalne gdyż przez to właśnie przegrałem ten mecz

ja mysle ze po pierwsze to jest offtop, a po drugie chyba jest to niemożliwe

Nie którzy zwyczajnie grają jak boty i może się pomylić. Z czego wnioskujesz, że grałeś z botem?

Ja tam botów nigdy nie uświadczyłem, przynajmniej jeśli chodzi o AI, bo jako IQ u graczy jak najbardziej, ba nawet bywało, że sam zamieniałem się w takiego bota, tak czasem gra nie szła.

Za to wiele smerfów i pozdrawiam Blizzarda, za może nie usunięcie co ukrycie mojego wątku odnośnie smerfów. Dzięki wam m.in ta gra daje wiele fanu w ogóle