Kwestia Brigitte o szwedzkiej technice

Dobry wieczór. Chciałbym zgłosić niepoprawne wypowiadanie słowa „technika” w kwestii „Szwedzka technika i precyzja.”
Akcentuje ona sylabę „ni”, a nie „tech”. Bardzo prosiłbym o zmianę, ponieważ będąc osobą zwracającą uwagę na poprawną polszczyznę
drażni to w ucho.
Bardzo dziękuję i życzę wszstkim miłej nocy:)

Prosze Cie bez przesady. Jak słyszysz czyjąś dyskusje i zle akcentuje to też mu zwracasz uwage???

Co za ludzie xD

Traktuj to jako akcent kogoś z innego kraju.

To budowlaniec nie filolog, chociaż w dzisiejszych czasach rowy się kopie i po tym i po tym.

CzarnaWdowa Jest różnica pomiędzy dyskusją, a profesjonalnie zdubbingowaną grą. Według mnie takie błędy nie powinny mieć miejsca, ale masz rację czepiam się. Cóż, ktoś musi…

humm humm… graj z ingliszowym dubingiem? :thinking:

A skąd wiesz kim ja jestem? Znasz mnie osobiście?

Jest profesjonalnie przetlumaczona w wysokim standardzie. Ty jestes po prostu osoba jak to sie u nas mowi ‘ą ę’ i tyle. Jakbyś się czepiał o źle przetłumaczone zdania to sie zgodze.

Ale tworzysz temat bo lektorka Bagiety źle zaakcentowała słowo? Aż przez Ciebie kawe wczoraj wylałem

Grałem kiedyś i nie podobało mi się. Zmieniłem na polski i jest super, poza niekiedy występującymi błedami :wink:

kto co lubi, ja nawet raz dla śmiechu odpaliłam japoński dubbing i mi sie podobało, tylko nie zawsze rozumiałam kto akurat rzuca ulta XD

Jeśli czujesz się urażony, to przepraszam. Nie miałem na celu nikogo urazić. Bardzo lubię aktorkę Brigitte, ale myślę, że ktoś to przeoczył. Uwielbiam polską wersję i nie zmieniłbym jej na żadną inną :slight_smile:

Nie czuje się urażony tylko ubawiony tym tematem. Bo prosząc o zmianę intonacji w zdaniu to trochę żenujące wg mnie. rozumiem że jesteś jakimś gramatykofilem lub coś w ten deseń ale bez przesady :slight_smile: Miłego dnia

W języku polskim akcentuje się na przedostatnią sylabę. tech-ni-ka. Wymawia to słowo poprawnie na -ni-

Niestety jesteś w błędzie. Słowo „technika”, podobnie jak „matematyka” czy „fizyka”, akcentuje się na trzecią sylabę od końca, czyli TECH-ni-ka, ma-te-MA-ty-ka i FI-zy-ka.

Jeżeli mielibyśmy się tak czepiać to należałoby wyrzucić z gry połowę dialogów. Na przykład: “Ciężka praca się opłaca” Nie mówi się ciężka a trudna. Albo “Ktoś (nie pamiętam co tu było ale można tu wpasować na przykład dotyka xd) moją wieżyczkę!” Nie mówi się moją wieżyczkę lecz mojej wieżyczki (bo kogo czego).

kogo? więżyczkę

wieżyczka jest jedna u torba a nie wiele, liczba mnoga wiec nie będzię “wieżyczki”

Ale mojej wieżyczki a nie moją wieżyczkę. Paulina Mikuła kiedyś o tym mówiła ale nie pamiętam w którym odcinku.

ze mnie taki specjalista od gramatyki polskiej jak z słonia baletnica, ale co brzmi bardziej po ludzku:

Ktoś niszczy moją wieżyczkę!
Ktoś niszczy moje wieżyczki! (liczba mnoga super dla symmetry)
-lub twoja propozycja, dla mnie totalny hardcore XD
Ktoś niszczy moją wieżyczki!

a sory tam jest tak w twojej propozycji
Ktoś niszczy mojej wieżyczki

btw- czy mówienie w hiperpoprawnie też czasami nie jest błędem ? :slight_smile:

Post nie ma na celu Ciebie urazić jak by co… :stuck_out_tongue: jak psiałam na wstępie nie jestem w tym dobra, wiec mozemy o tym porozmawiać, aczkolwiek mi już chyba czuje migrenę, i doświadczam własnie zjawiska satiacji semantycznej

Tam było “chrońcie moją wieżyczkę!” a powinno być “chrońcie mojej wieżyczki!” Czytaj dokładnie. Nie rozumiem tego o hiperpoprawności. Jeżeli na przykład dosłownie mówimy Ą lub Ę to jest hiperpoprawność. A to zwyczajny błąd który jest czepialstwem ale chodziło mi o to aby podkreślić bezsensowność tego posta.

nadal jestem zdania ze to brzmi dzwnie