Proszę o poradnik do orisy :)

Gram w overwatch od tygodnia. I spodobała mi się orisa. Jakieś porady do tej postaci? Czego nie robić itd. Z góry dzięki

  • jak szarżuje w ciebie rein, użyj shifta, zatrzymasz go i nie oberwiesz za mocno, będziesz miał okazje do zabicia go - to samo tyczy sie każdej szarży, np DF czy bagiety
  • jak ultuje w ciebie świniak, to nie ozywaj shifta, bo to cie NIE ODRZUCI. (chyba ze za plecami masz przepaść ale to wybór jak między młotem a kowadłem) im dalej jesteś od ulta świni tym on mniej bije, możesz “wykorzystać” go by sie od niego oddalić zamiast głupio obrywać z bliska najmocniej jak sie da
  • nie musisz tępo stać za tarczą, możesz wokół niej krążyć, wykorzytuj to w ciasnych korytarzach
  • kiedy rzucasz mini grawiton, i orisa coś powie “halt” czy tam “stać” po polsku, znaczy to, że w zasięgu grawitona są przeciwnicy, możesz wtedy nacisnąć przycisk jeszcze raz by przyciągnąć ich
  • moze to śmieszna rada, ale ja np mam manie nieprzeładowywana, robię reload jak głupia nawet jeśli użyłam tylko 1 pocisk. może i ma to sens na takim Cree czy ahse, ale orisa ma na prawdę dużo pocisków, a jej przeładowywanie trochę trwa. odradzam więc robić reload do 3 sekundy
  • jej shift zatrzymuje reina, o czym juz pisałam, ale robi ją też niewrażliwą na stuny jak flashbang creego czy ult reina. używanie go bo padła tarcza, trochę mija sie z celem (chodź nie zawsze), owszem będziesz mniej obrywał, ale nie zawsze jest to moim zdaniem hm… efektywne? taka obrona sprawi się w starciach 1vs1, w sytuacjach kiedy padła ci tarcza, a na przeciw masz stado wściekłych baranów, nic ci to nie da :stuck_out_tongue:
  • pamiętaj ze tarcza chroni przed ultem reina czy shakowaniem sombry
  • stawiaj ulta tak, by trudno było go zbić a jednocześnie by miał on zasięg… np zaraz za “winklem”… … lub po prostu za tarczą… za tarczą i tak go pewnie zbiją ale zajmie im to trochę czasu :smiley:
  • możesz próbować combić umiejki orsią. np kiedy tracer przyklei do kogoś bombkę, ty możesz małym grawitonem przyciągnąć kogoś jeszcze do tej bombki :slight_smile: ale to wymaga ogaru i zgrania :slight_smile: … albo szczęścia.

tak z biegu wpadłam tylko ona to. ale polecam ten filmik, pokazuje jak on jak radzić sobie orisą na każdego bohatera :slight_smile:

edit

  • genji może odbić mały grawiton orisy, wiec uważaj bo jeszcze przypadkiem zrzucisz swoich z mapy

To podchodzi w sumie pod stun o czym pisała Lilciak ale warto jednak podkreślić, że Orisa jak używa szifta jest niewrażliwa na efekt zamrażania. Więc jest dobrym pickiem gdy przeciwnicy mają w teamie Mei.

Ogólnie jednak uważam, że Orisa to bardzo mało skomplikowana postać. Można się zastanowić nad sensem kiedy powinna być pickowana, bo mimo wszystko jej mobilność jest bardzo słaba. Na ogół jest idealnym pickiem pod bastiona lub torbjorna. Można ją też ewentualnie brać gdy drużyna na dps’ie ma flankerów wówczas po prostu robisz stałą obronę pod supportów. Jednak gdy masz więcej typowych hitscanów w teamie, to zawsze warto rozważyć czy nie lepszy byłby bardziej mobilny Reinhardt jaki może w większej ilości sytuacji momentalnie zastawić przeciwników tarczą np. w przypadku gdy przeciwnicy mają D.Vę gdyż Orisa nie zablokuje jej ulta gdy wybuchnie nad wami a Reinhardt już tak.

Osobiście uważam Orisę za dość sytuacyjny pick. Jest też kiepskim rozwiązaniem na mapy 2 CP z tego względu, że jest wolna i jej powrót po śmierci na 1 punkt trochę trwa więc przy takich mapach często gęsto dopiero na 2 punkcie jest bardziej przydatna.
Orisa dobrze może się nadać na mapy gdzie w okolicy są przepaście czyli najczęściej są to mapy kontrolne z wyjątkiem może Rialto czyli mapy z eskortą.

Jak wspomniano Orisa dobrze potrafi zblokować Reinhardta. Nie tylko efektywnie rozwala mu tarczę co dodatkowo wstrzymuje jego zapędy z szarżą więc w takich przypadkach też się przydaje jednak ogarnięty Reinhardt jednak wykorzysta słabą mobilność Orisy i sobie z nią poradzi.

Siłą Orisy jest przede wszystkim wstrzymywanie przeciwników na wąskich gardłach i mostach oraz skuteczna ochrona konkretnych celów o równie słabej mobilności jak Ona czyli właśnie Bastion czy Torbjorn.

Najlepsza porada to żebyś sam poćwiczył granie orisą. Porady które Ci dali są spoko. Ale jak myszką nie potrafisz ruszać to ci nie pomogą xD Żarcik

W Overwatch 80% postaci jest dla noobów, więc niestety ale ze szrotu czasem jednak trzeba coś wybrać.

Swoją drogą właściwie od premiery Hog wali hakiem przez ściany i tekstury i do dziś tego nie naprawili. Nie dość, że mechaniki postaci są bardzo łatwe to do tego zbugowane xD

Nigdy nie odświadczyłem hooka przez ścianę, a grałem na tyle żeby spotkać wymaksowanych mainów Roadhoga, którzy raczej na pewno by to robili. Poza tym, to jest hero-shooter, co znaczy że jak umiesz celować i masz dobry refleks to umiesz już w 80% grać, dlatego mówienie że taki sam procent postaci jest dla nóbów jest, jakby to powiedzieć, głupi. Bez urazy.

Mój pierwszy mecz Orisą. Wszyscy enemy uciekli przed ultem D.vy? NIC BARDZIEj MYLNEGO HAHAHA!! I zgon czwórki, bo piąty był tankiem, a chomiczak uciekł :stuck_out_tongue:

No to proponuje zainwestować w patrzałki, bo Hog od dawna walki hakiem przez tekstury. Kiedyś to było niby poprawione, ale nadal to funkcjonuje. Najczęściej możesz to zobaczyć jak Hog ściąga Cię z góry, przenika wtedy podłoże czy barierki swoim hakiem. Blizzard ma wywalone na poprawianie takich bugów, by musieli chyba poprawiać wszystkie tekstury na mapach pod kątem haka… W sumie nie wiem jak to działa. W każdym razie, to, że nie doświadczyłeś tego, to nie znaczy, że tego nie było, może zwyczajnie nie zwracasz na to uwagi.

Co więcej, to nie tylko hak Hoga, to jak zwalone są tekstury na mapie, można zobaczyć nawet u Orisy. Ustaw się przy byle oknie… Ja np. miałem tą sytuacje na Kings Row w obronie, gdzie na pierwszym punkcie ustawiłem się na jednym z okien pod punktem, strzelająca z dołu Orisa przebijała się strzałami przez tekstury. Stoją w teoretycznie bezpiecznym miejscu, strzały przechodzące przez tekstury mnie raniły.

Nie wiem czy to kwestia silnika gry czy czego, ale takich rzeczy być nie powinno. Ile razy mieliście sytuacje, że schowaliście się przed ultem D.Va a ten i tak was sięgał mimo, iż nie miał prawa tego zrobić, bo byliście schowani? tu właśnie działają tekstury mapy. W Overwach masz sytuacje, że słupek latarnii na mapie może Cię uratować przed wybuchem D.Va a schowanie się za ścianą tego nie zrobi. Takie kuriozum.