Turkish language quest line support

Hello,

I have been playing Diablo II: Resurrected (D2R) for a long time and have previously requested Turkish language support. This time, I would like to make a more specific request: I would like to request Turkish language support for quests and dialogues only.

For players like me, it is very important to understand the story. The game’s story is told in very heavy English, so I have difficulty understanding it. There are also about 50,000 people on our Discord server who are waiting for Turkish language support, and we are eagerly awaiting positive news from you.

Sincerely,

Merhaba,

Uzun zamandır Diablo II: Resurrected (D2R) oynuyorum ve daha önce Türkçe dil desteği talebinde bulunmuştum. Bu sefer daha özel bir talepte bulunmak istiyorum: Yalnızca görevlerin ve diyalogların Türkçe dil desteği almasını talep ediyorum.

Benim gibi oyuncular için hikayenin anlaşılır olması çok önemli. Oyun hikayesi oldukça yoğun bir İngilizce ile anlatıldığı için anlamakta zorluk yaşıyorum. Discord sunucumuzda da Türkçe dil desteği bekleyen yaklaşık 50.000 kişi var ve sizlerden gelecek olumlu bir gelişmeyi umutla bekliyoruz.

Saygılarımla,

Hello:

This forum is for feedback on the Battle.Net Launcher.

For suggestions and feedback on D2R, please see:

Best of luck in your games !

2 Likes

Thank you for your interest. They showed me here as the place where I could get help, I’m sorry for opening a topic in the wrong location.