Kim jest Lilith - "Ciekawostki Anubina"

Wchodzicie dopiero do świata Diablo? A może znacie tylko podstawy fabuły, a książki i zagadnienia lore do tej pory były dla Was odległe? Postaram się specjalnie dla Was przedstawić różne postacie, ciekawostki i zagadnienia :slight_smile:

Przy okazji zapraszam na mojego facebooka [ PandemoniumDiablo ], gdzie znajdziecie więcej tego typu dopracowanych materiałów :slight_smile:
[ Pandemonium Diablo ]

Dzisiaj podstawowa wiedza na temat Lilith - postaci, która (co już wiemy) będzie bardzo ważna dla fabuły Diablo 4

Oczywiście Lilith to córka Pana Nienawiści – Mefista. W pradziejach uniwersum zbuntowała się ona przeciw Wiecznemu Konfliktowi i wspólnie z Archaniołem Inariusem, oraz całymi gromadami znużonych wojną Aniołów i Demonów, postanowili zbudować oni miejsce w którym odnajdą spokój. Tak powstało Sanktuarium w którym istoty żyją ze sobą w zgodzie… do czasu.

1 - Lilith po raz pierwszy spotykamy w Diablo 2 podczas tzw. „Pandemonium Event” znanym potocznie jako „Uber Tristram”. Event ten posiadał własną fabułę, lecz nie była ona kanoniczna.

Niekanoniczny opis fabuły wydarzenia „Pandemonium Event”

Lilith jest królową sukubów i matką demonów. Kiedy sukubie demony i jej najsilniejsza córka Andariel, zostały zabite przez śmiertelników broniących Kamienia Świata, Lilith przysięgła osobistą interwencję. Przy pomocy uważanych za nierealne technik i czarów, Lilith sprawiła, że Diablo zreinkarnował się jeszcze raz w świecie śmiertelników. Wtedy, wściekły Diablo wraz z mściwą Lilith wskrzesili jeszcze dwójkę pozostałych Wielkich Wcieleń Zła oraz Duriela i Izuala jako pomocników.
Diablo miał szansę po raz kolejny wcielić swój plan w życie. Trójka była dostatecznie silna, aby rozpocząć Pandemonium w świecie Sanktuarium. Lilith zgodziła się wspomagać Wielką Trójcę i dowodzić częścią ich wielkiej Armii.

źródło:
Oficjalna strona na temat Diablo 2 – Arreat Summit [ http://classic.battle.net/diablo2exp/monsters/act5-lilith.shtml ]

Pandemonium Event pojawił się wraz z patchem 1.11 do gry dnia 1 sierpnia 2005 roku

2 - Możliwe, że Lilith z Pandemonium Event była swego rodzaju „zapowiedzią”, oraz „easter eggiem” nawiązującym do powstającej w tamtym czasie trylogii „Wojna Grzechu” Richarda A. Knaaka. Tam też bowiem Lilith występuje jako jedna z głównych bohaterów pod imieniem Lylia

Książki z trylogii „Wojna Grzechu” – „The Sin Wa’

  1. Prawo Krwi – Birthright
  2. Smocze Łuski – Scales of the Serpent
  3. Fałszywy Prorok – The Veiled Prophet

Lilith ukryta w ludzkiej postaci jako Lylia przedstawiona jest jako matka Nefalemów, a co za tym idzie – całego rodzaju ludzkiego.
Poznaje ona Uldyzjana, którego wykorzystuje, aby wyzwolić w ludziach ich skrywaną potęgę.
Działania te są pokłosiem jej różnicy zdań z Archaniołem Inariusem, który nienawidził swoich dzieci. W ten sposób Sanktuarium, które
miało być światem ukrytym przed oczami Niebios i Płonących Piekieł staje się domem dla rasy śmiertelników z wolną wolą.
Ostatecznie Lilith nie wypełnia swojego planu i zostaje wtrącona przez Archanioła Inariusa do pustki – wbrew wielu mylnym przekonaniom nie została ona zabita.

Pierwsza książka wydana została 26 września 2006

3 - Jednak to dopiero księga „Book of Cain” porządkuje dużą część uniwersum i staje się źródłem podstawowych informacji dla każdego fana uniwersum. Tam możemy również przeczytać na temat „Początku Wszechrzeczy”. W oficjalnym kanonie Blizzard postawił Andariel jako pierwszą z pierwotnych złych – narodzoną z jednej z głów Tathameta. ( Data wydania książki 01 stycznia 2012)

Andariel zostaje przedstawiona jako Pani Cierpienia i jest „Pierwotnym Złem”
Oznacza to, że narodziła się ona z jednej z głów Tathameta.
Według oficjalnej fabuły, to Andariel jest matką demonów i sukkubów,
natomiast Lilith jest matką Nefalemów, oraz wszystkich śmiertelnych ludzi.

4 - Lilith została wspomniana również w Diablo 3, oraz komiksie „Sword of Justice”

5 - Na Blizzconie, który odbył się 01 listopada 2019 światu zostaje przedstawiony zwiastun, w którym Lilith zostaje ponownie przywołana do świata śmiertelników.

Lilith zostaje przywołana za pomocą rytuału krwi. Wbrew błędnym przekonaniom nie została ona wskrzeszona, gdyż jak pisałem, nigdy nie poniosła ona śmierci.
W tym momencie nie wiemy kim był przywołujący ją kapłan, ani jaką role spełni w świecie Sanktuarium.