Podczas gry kompter przegrzewa sie w kilka minut

podczas zasilania z sieci komp przegrzewa si ę w kilka minut i dotyczy to tylko gry diablo3, komp przeczyszczony grafika gtx 1050 procesor I5 8300h zmniejszyłem ustawienia gry i nic to nie dało, zaś na baterii słaba wydajność zacina się, gra jest szarpana

Ciężko ci pomóc jak praktycznie nic konkretnego nie podałeś (tylko model procka i grafy). Co się konkretnie przegrzewa? CPU? GPU? Jakie temperatury mają podzespoły? Komp ci się restartuje? Na jakiej rozdzielczości grasz? Na jakich ustawieniach graficznych? Masz aktualne sterowniki? (chipset, bios, grafa). Jaki system 32/64 bit?

Z posta można wywnioskować, że masz laptopa. Według ciebie “przegrzewanie się” to jaka temperatura? Laptopy mogą pracować stabilnie nawet przy 9x stopniach. Zazwyczaj jednak przy całkowitym obciążeniu mają <90 (jeśli posiadają tylko 1 wentylator). Przy takiej temperaturze aby zmniejszyć emisję ciepła zbijane jest taktowanie (tz. thermal throttling). Swoją drogą nie widziałem jeszcze laptopa w którym on nie występuje (a miałem już 4 lapki).

Sam gram na laptopie i mój procek (i7-7700HQ) pracuje zazwyczaj na 87-88 stopniach. Natomiast grafa (GF 1050ti) w okolicy 83 stopni.

Ciężko mi uwierzyć, że sama gra diablo powoduje przegrzewanie. Używasz jakiś skryptów bądź macr? Próbowałeś odpalić jakąś bardziej wymagającą grę? Np. Witcher 3?

Jeśli faktycznie problem dotyczy tylko diablo to na początku zrobiłbym całkowity re-instal gry i aplikacji BN. Następnie podczas uruchomienia wyłączył dosłownie wszystkie zbędne programy w tle a przede wszystkim aplikacje battlenet. Ewentualnie w ustawieniach samej aplikacji BN możesz uruchomić klienta 32 bitowego zamiast 64 i sprawdzić jak będzie.

Napisz coś więcej bo tak to można wymyślać różne teorie :slight_smile:

Podkładka chłodząca za kilkanaście złotych nic nie zmieni. Temperatura spadnie może o 1 stopień, maksymalnie o 2 jak otwory wentylacyjne będą w dobrych miejscach. Kiedyś miałem zalmana 3500 (dość droga i solidna podkładka) i nie dawała praktycznie żadnych rezultatów w moim starym asusie n56.
Natomiast supermarketowe podkładki za kilkanaście złotych to w ogóle strata pieniędzy. Podobne rezultaty da drobne podniesienie laptopa jak taka podkładka.

Diablo obciąża głównie procesor i jak ktoś ma problem z jego chłodzeniem to doświadczy spadków wydajności. Natomiast taki Witcher 3 ciśnie dodatkowo GPU co w laptopach przekłada się również na temperaturę CPU. Jeśli ktoś ma lepsze temperatury przy W3 niż w D3 to na bank ma jakiś inny problem niż sam diabełek.

Przeszedłem całego wieśka 3 i mój lapek dosłownie pracował w trybie suszarki aby się schłodzić. Nie ma opcji aby przy d3 laptop grzał się bardziej.

mam dell g3 3579 z lipca ub.r. używam podkładek chłodzących ostatnio tracera z 2 wiatrakami. [wcześniejsze też 2 wiatraki] to przedłuża mi granie , lecz póżniej robię przerwy aby trochę ostygł komp nie wyłącza się ale klawiatura jest gorąca gpu 96 cpu 100 st celsjusza rozdzielczość fhd sterowniki aktualne mam64 bit gre sprawdzałem i na 32 ustawienia grafiki gry na średnie i niskie cpu cały czas wokół stówy a gpu potrafi być ok 60 st , spróbuję reinstalacji gry a także zastanawiam czy nie da się przywrócic fabrycznego biosu mam wrażenie żę nagrzewał się wolniej dzięki za info

@Bajus
Jak CPU trzyma 100 stopni to jest coś nie tak. W biosie pewnie zabezpieczenie jest ustawione na ~105 stopni i wtedy komp padnie. Jak go czyściłeś to zmieniałeś pastę termoprzewodzącą?

To wygląda na problem z pastą albo z źle przykręconym chłodzeniem. Chociaż w lapku ciężko spieprzyć mocowanie chłodzenia. Chyba, że zapomniałeś przykręcić kilku śrubek :smiley:

Jak masz go z lipca to powinien być objęty jeszcze gwarancją. Wtedy od razu bym go wysyłał do serwisu. Widzę, że twój laptop ma 2 wentylatory więc temperatura w diablo nie powinna nawet przekroczyć 85 stopni na CPU.

W necie znalazłem coś takiego:
“We recommend becoming familiar with the pre-installed Dell Power Manager software as it directly controls performance and fan behavior.”

Możesz zainstalować i się pobawić ustawieniami wentylatorów i dodatkowo sprawdzić czy poprawnie działają.
Do tego możesz zrobić undervolting CPU o jakieś -50-100 mV co trochę powinno pomóc na temp. Mój procek spokojnie chodzi przy -100mV. Zrobić to możesz np. przy pomocy “Intel Extreme Tuning Utility”.

Przede wszystkim (jak nie zmieniałeś pasty) to koniecznie zmień na jakąś dobrą MX2 czy thermal grizzly.

W najgorszym przypadku CPU kończy żywot i nic nie jesteś w stanie zrobić. Tak skończył mój 1 laptop. Natomiast jeśli jest to nowy komp kupiony pół roku temu jest to mało prawdopodobne.

Może to nic nie znaczy a tylko w moim przypadku, po ostatniej aktualizacji zauważyłem że jak tylko mam włączoną grę Diablo 3, wszystkie wentylatory w kompie napierdzielają jak szalone - Core i7 7700, GTX 1060 3 GB, 16 GB RAM - oczywiście stacjonarny. I teraz tak, aktualizacja gry, po tym zauważyłem że komp zwiększył obroty wentylatorów na maksa ale również była 1 czy 2 aktualizacje windowsa 10. Chociaż wskazówka, inne gry nie obciążają teraz ta kompa. Acha, zaznaczę że przed tą aktualizacją, podczas grania w Diablo 3 komp ledwie był słyszalny. Nie piszę o tym że mam jakiś problem, ale być może ostatnia aktualizacja gry coś dodała do gry.