Finały HGC 2018

Wczoraj zaczęły się mecze fazy grupowej, a co za tym idzie kilka ciekawych spotkań również drużyny z polakami. Osobiście bardzo podobało mi się Tempo Storm z nowym starym trio Kerrigan+Uther+Tyrande (agresja i bezczelność).

Jeśli znajdą się wśród nas osoby chętne do rozmawiania o finałach HGC to zapraszam, sam na pewno się dołączę, natomiast temat założyłem też z drugiego powodu. Interesują mnie statystyki twitcha związane z hotsem.

Wczoraj hots przyciągnął ponad 41 tyś. widzów co dało 10 miejsce w rankingu gier (statystyki o jedno miejsce zakłóca Red Dead Redemption 2 które dopiero co miało premierę). Na co dzień jest to około 6 tyś. widzów i okolice 35 miejsca. Nie ma co się oszukiwać hots wygląda słabo zaś awans na 10 miejsce nie jest jakimś super ogromnym sukcesem, ale myślę że jak na pierwszy dzień to zadowalający wynik. Dla porównania podczas letniego MSB, finałowy mecz przyciągnął ponad 74 tyś. widzów. Myślę że tego roczny finał blizzconu powinien pobić tę liczbę. Pytanie czy uda się osiągnąć 100 tyś? Z tego co zauważyłem przekroczenie 100tyś. zazwyczaj daje miejsce w pierwszej trójce. Taki awans nawet na chwile byłby ogromną reklamą naszej gry.

Bardzo dobry wynik odnotowała polska widownia na kanale theWilQ, ponad 900 widzów to jeden z lepszych wyników. Obecność drużyny Leftovers ma w tym swój ogromny udział.

EDIT:
Warto też wspomnieć co nieco o bohaterach. W tych pierwszych 20 mapach wybrano/zbanowano 49 bohaterów. Najczęściej branymi pod uwagę byli Maiev, Genji, Tyrande i Mediv.

Może i by był, ale co z tego jak większość graczy prędzej czy później i tak odejdzie.

Żeby odejść muszą najpierw przyjść. Zdecydowana większość graczy LOLa co najwyżej wie o tym że HOTS istnieje. LOL pojawił się wcześniej, starzy wyjadacze wyrobili tej grze popularność, a nowi patrzą na tych starych. Czemu nowi gracze mieli by grać w HOTSa jeśli ich idole grają w LOLa? Blizzard popełnił błąd bo nie wprowadził tej gry z wielkim hukiem, tylko rozciągnęli promocję gry na lata. Teraz już jest za późno na promowanie HOTSa przez Blizzarda. Teraz HOTS musi promować się sam, a Blizzard powinien się starać aby gracze chcieli grać w HOTSa.

1 polubienie

Jest tak jak piszesz, ale jest też druga strona medalu. Chcesz pograć for fun to można pograć w Hotsa, ale jak chcesz pograć solo rankedy to Hots nie istnieje.

Liga drużynowa w której można grać solo albo w 5 premade o różnych ligach, przemieszane ligi na rankedzie to głupi pomysł.

Druga sprawa to branie MMR na rankedy z szybkich meczy, tego to w ogóle nie rozumiem. Dwa zupełnie różne tryby gry nie mające ze sobą kompletnie nic wspólnego. Można było wziąć MMR z UR, ale jak widać nikt z Blizza na to nie wpadł.

Trzecia sprawa to poziomy graczy, ja rozumiem że to nie lvl konta jest ważny, ale to jak grasz, ale bez jaj. Gra miesza graczy z lvl konta 2000+ z graczami którzy nie dobili jeszcze 100 lvla.

Te 3 rzeczy sprawiają że rankedy nie istnieją!!! Solo gracze grają na 3-5 drużyny, mastery grają z gooldami, gracze z 2000lvl grają z graczami o lvl 50 i na dodatek gra bierze statystyki z szybkich meczy. Totalne przemieszanie graczy, widać to w grach gdzie umiejętności graczy w jednej grze są całkowicie różne, jedni ogarniają a drudzy nie wiedzą co mają robić. Jak ma być dobrze jak to tak wygląda?? Masz znajomych żeby pograć to można łupać w Hotsa, ale jak chcesz pograć solo to jest w dupie.

Hots nie wyjdzie z tego swojego 30-40 miejsca na Twitchu nigdy, będą go wyprzedzały jakieś śmieszne gry single player. Nawet DiabloIII go wyprzedza co jest śmieszne bo 3 cześć Diablo jest uważana za niewypał i na forum Diablo ludzie piszą że Blizz dodał tą grę do do cllasicow, czyli gier których już nie wpiera. Jak to jest możliwe że hots, ponad 2 letnia moba która jest cały czas rozwijana i wspierana przez firme, przegrywa z grą hack’n’slash która okazał się niewypałem i firma przestaje ją wspierać?? Przecież to jest wręcz nie możliwe.

Nie zrozum mnie źle, Hotsa uważam za fajną grę, ale z totalniem skopanym doborem graczy, w sumie to tutaj nie istniej coś takiego jak dobór graczy.

Dopóki Blizz tego nie zrobi to hots na twitchu zawszę będzie daleko w tyle.

Dobra i udana gra sam się obroni, nie potrzebuje reklamy za miliony $ żeby zaistnieć. Zobacz na grę Fortnite, nie miała hucznych reklam a okazała się dobrą grą i siedzi na Twitchu zawsze w pierwszej piątce.

2 polubienia

Wybacz, ale muszę:
-600, system dołączania do gry, system zgłaszania, brak podstawowych informacji “jak grać” w grze, wydobycie konkretnej informacji o przewinieniu, kolejki, QM w obecnej formie, HL/TL “z rosnącym garbem głupich rozwiązań”/MMR z QM itd, “podziel się swoją opinią na naszym forum, GDYŻ TAM NIE ZAGLĄDAMY/reddit”. dodatkowe doświadczenie w trybach rankingowych.

Jeżeli ktoś nowy przyjdzie do HotSa, prędzej czy później uderzy go to z dużą siłą w twarz. Ja byłem graczem QMowym (nie obchodziło mnie zwycięstwo, tylko pykanie qwer, bez 1-6, bo z tym za dużo problemów) a jak działa gra w szerszym zakresie nie obchodziło mnie wcale. Natomiast gdy zobaczyłem sam pewne problemy, dokopałem się do tematów i ze zdumieniem stwierdziłem, że są to problemy znane i to od dawna i “rozpuszcza się sztuczny dym by sprawiać POZORY że coś się dzieje w kierunku rozwiązania problemów”.

Bardzo fajnie że wypuszczono postacie jak Mefisto i Mal’ganis, gdyż to ściąga ludzi i przynajmniej sprawdzą grę, ale trzeba ich zatrzymać. Natomiast jak ktoś dostanie z otwartej dłoni z dużą siła w twarz, wstanie otrzepie się i zapyta kiedy to zostanie naprawione dostanie drugi raz w ten sposób:
05.01.2016 pracujemy/myślimy/jesteśmy świadomi
07.07.2017 pracujemy/myślimy/jesteśmy świadomi
dowolna wesoła data pracujemy/myślimy/jesteśmy świadomi

Lubię HotSa, ale są jednak pewne granice.

2 polubienia

O takich rzeczach nawet nie wspominałem, ale też mogli by to zrobić.

Mezjasz a co to do samej reklamy hotsa, ona nie była w ogóle potrzebna bo każdy gracz z WoWa, Diablo I Starcrafta wiedział że wychodzi moba od Blizza. Odpalając Batlenet od razu widziałeś informacje o nowej grze. Te 3 uniwersa mają olbrzymią ilość fanów i 90% fanów wiedziała o nowej grze Blizza, po za tym każda nowa gra od tej firmy jest wyczekiwana i wszyscy z wypiekami na twarzy czekają na ten nowy tytuł , żadna reklama Blizzardowi nie jest potrzebna, wystarczy że oni wypuszczą trailer i podadzą informacje w Batlenecie a gracze na cały świecie praktycznie leja w gacie. Blizz to nie jest jakaś tam firma, ale prawdziwy moloch, oni podają tylko wzmianke o nowej grze i może pare screenow i automatycznie wszystkie serwisy o grach zaczynają się o tym rozpisywać i rośnie olbrzymi hype który się sam nakręca, Blizz nie musi robić reklamy bo i tak fani i serwisy zrobią sami olbrzymią reklame

1 polubienie

Trzeba pogratulować chłopakom z TheOne. :slight_smile:

Nie będę się rozpisywał na tematy poboczne bo od tego powinna być opcja prowadzenia prywatnych dyskusji w naszym nowym zaawansowanym forum.
Krótko powiem tylko co do reklamy HOTS, w 2015 roku byłem fanem 2 gier Blizzarda: Diablo 2 i Warcrafta 3. Nie dotarły do mnie żadne reklamy HOTSa, dopiero pod koniec 2016 kolega który kupił SC2 dał mi cynk że istnieje moba z postaciami z warcrafta, ale to był czysty przypadek. Takich osób jak ja było więcej ponieważ blizzard w tamtych latach zawiódł wielu swoich fanów.
Po pierwsze premiera D3, wszyscy wiemy jak to wyglądało. Ogromne rozczarowanie i pierwsze głośne głosy o tym że blizzard schodzi na psy.
Po drugie, dwa średnio lub nawet mało lubiane dodatki do WOWa: Mists of Pandaria, oraz Warlords of Draenor. To były kolejne dowody na to że blizzard zaczyna się wypalać i nie mają pomysłu na rozwój swoich gier.
Po, trzecie, mieliśmy dobrze rozwijanego SC2 i Hearthstone, ale chyba każdy wie że w internecie głośniej o porażkach niż sukcesach, tak więc słabe D3 i średnio udane dodatki do WOW rzuciły na blizzarda cień nieufności że to już nie jest taka super firma.
Ponieważ HOTS od początku miał problemy, a reklama (poza b.netem) praktycznie nie istniała to wyszło jak wyszło. HOTS 2.0 był dobrze rozreklamowany i tyle, tamta aktualizacja nie wniosła nic dobrego do gry tak więc po raz kolejny blizzard zawiódł wielu ludzi.
Nie mam pojęcia co trzeba zrobić żeby ta gra się ruszyła i czy w ogóle można coś jeszcze zrobić, bardzo możliwe że już jest za późno.

Wracając do głównego tematu.
W weekend było kilka naprawdę ciekawych spotkań. Niektóre drużyny grały standardowo, inne próbowały zaskoczyć rywali nietypowymi zagrywkami. Nie mogłem się zdecydować które spotkania wyróżnić jako te warte obejrzenia, więc tę kwestię odpuszczam.
Niestety Leftovers odpada z turnieju na etapie meczy grupowych. Pokazali się z dobrej strony jednak to nie wystarczyło. Widać było że inne drużyny lepiej grają mapą i popełniają mniej błędów w późnych fazach meczu. Powiem tylko że ostatni mecz drużyn Leftovers i Mindfreak został potraktowany przez zawodników jako widowisko dla widzów, kompozycje były dziwniejsze niż na QM, za co myślę że możemy być wdzięczni.

Jeśli chodzi o statystyki to cała widownia HOTSa urosła z 41 tyś. do 43 tyś, natomiast część polska nieco się obniżyła bo z 900 do 700 widzów.

Dzisiaj wieczorem ( od 17:00) odbędą się ostatnie mecze fazy grupowej.

EDIT: To forum jest beznadziejne, nie można napisać dwóch postów pod rząd, wklejam tutaj

Faza grupowa już się skończyła. Ostatniego dnia HOTS przyciągnął jednocześnie ponad 45 tyś widzów, w tym ponad 800 na kanale z polskim komentarzem.
Druga bardzo dobra statystyka to pula bohaterów jacy byli wykorzystani przez drużyny w tym czasie: z 83 dostępnych aż 70 brano pod uwagę wybierając lub banując. Jeśli od tych 70 odejmiemy 12, to okaże się że aż 58 zostało wybranych więcej niż 1 raz.
Jeśli ktoś uważa że w hotsa gra się ciągle tymi samymi postaciami to zasługuje na solidnego kopniaka.

1 polubienie

Mam wrażenie, że koniec końców i tak zobaczymy finał DIG vs Gen.G.

Tak właściwie, to niezbyt podoba mi się aktualny format tego turnieju. Równie dobrze drużyny pokroju Luny Meow mogłyby nie przyjeżdżać, bo z góry są skazane na pożarcie przez drużyny z innych regionów. Już wolałbym wpuścić więcej zespołów z tych mniejszych regionów i podzielić je według jakiegoś współczynnika. Z grupy mocniejszej wychodziłoby więcej drużyn, a z słabszej oczywiście mniej. Co by to dało? Na pewno jakąś promocję HOTSa w niektórych częściach świata (np. Ameryka Południowa), większa rywalizacja i na pewno oglądałoby się to lepiej niż te 10-minutowe miazgi. Aktualnie mam wrażenie, że poza tym wyczynem Leftovers, to i tak wiadomo kto wychodzi z tych grup.

Na szybko statystyki z Twitcha po ćwierćfinałach (piątek):
47 tyś widzów ogólnie i 900 na polskim komentarzu.

Na koniec sobotnich półfinałów (polecam obejrzeć powtórki jeśli ktoś nie widział) w ogólnych statystykach : 63 tyś widzów, natomiast z polskim komentarzem 1150. Tak więc naprawdę dużo, zobaczymy czy zmieni się na finale.

Zawiodłem się, osobiście liczyłem na duży rekord (może 100 tyś.), a niestety daleko do wyrównania poprzedniego wyniku. Ogólna liczba widzów podczas finałów HGC 2018 na krótką chwilę dobiła 65 tyś., to 9 tyś mniej niż podczas letniego MSB.
Na szczęście polska widownia utrzymała wysoki poziom, na kanale theWilq udało się przekroczyć 1100 widzów, Podczas poprzednich zawodów polskiego komentarza słuchało nieco mniej jak 700 osób. Natomiast w Maju 2018 ostatni mecz turnieju oglądało prawie 1200 widzów na polskim kanale, ale trzeba pamiętać że drużyna Dignitas mierzyła się wówczas z Zelots z Mopsiem i ADRD w składzie.

Mecz finałowy niestety zakończył się szybciej niż się wszyscy spodziewali. Można było czuć ogromny niedosyt. Jeśli ktoś nie widział to polecam ostatnią mapę: Piekielne Kapliczki. Nie zabrakło emocji w półfinałach zwłaszcza Team Liquid vs Gen.G