Złożność i balans Bohaterów Overwatch

W sumie zastanówmy się jak wiele wymaga Overwatch od graczy?

Coraz bardziej mnie martwi tudzież irytuje poziom bohaterów i balansu w tej grze.
Weźmy sobie przykładową casualową kompozycję.

DPS : Reaper, Junkrat Tank: Orisa, Reinhardt/D.Va i Support : Brigitte i Moira

To jest typowy układ kompozycji bohaterów jaki bardzo mało wymaga od samych graczy. Oczywiście Reaper i Junkrat to tylko przykłady na chwilę obecną w gronie dps’ów jest wiele innych postaci wręcz z banalną/samograjną mechaniką typu Bastion czy Torbjorn. Są postacie jakie tanimi środkami osiągają dobre efekty i to wybaczając wiele błędów czyli nie musisz grać dobrze tą postacią by była ona w sumie efektywna i przykładem takim jest Hanzo.
To jest mocno frustrujące gdy grasz dajmy Mei czy Reaperem - przykładowo podaje postacie z 250 hp i Hanzo jednym strzałem (JEDNYM!) zabija dane postacie i to mówimy tu o headshocie którego nie było, no ale tu już działa hitbox.

Ciekawym przykładem jest też Wdowa, co prawda Ona wymaga skilla ale pod kwestię dyskusyjną warto wziąć działanie jej scoope gdzie niby jest ładowany dmg (tj. precyzja) Jaki ma sens działanie tej mechaniki jeśli Wdowa po jednym strzale zadającym 100% dmg momentalnie może znowu strzelić za tyle samo dmg?

Wiem, że na stronie Overwatch jest podana złożność bohaterów ale ja ją podam według siebie oraz poziom zbalansowania w skali 1-5

Natarcie :

Ashe : Złożność - 3/5 Balans - 3/5
Bastion : Złożność 1/5 Balans - 2/5
Fara : Złożność - 3/5 Balans - 4/5
Genji : Złożność - 5/5 Balans - 3/5
Hanzo : Złożność - 3/5 Balans - 2/5
McCree : Złożność - 4/5 Balans - 5/5
Mei : Złożność - 3/5 Balans - 3/5
Doomfist : Złożność - 5/5 Balans - 3/5
Smuga : Złożność 4/5 Balans - 5/5
Symmetra : Złożność 1/5 Balans - 3/5
Trupia Wdowa : Złożność 4/5 Balans - 3/5
Torbjorn : Złożność 2/5 Balans 2/5
Złomiarz : Złożność 2/5 Balans 2/5
Żniwiarz : Złożność 2/5 Balans 2/5
Żołnierz : Złożność 3/5 Balans 5/5

Support :

Ana : Złożność 4/5 Balans 5/5
Brigitte : Złożność 1/5 Balans 2/5
Lucio : Złożność 2/5 Balans 5/5
Łaska : Złożność 2/5 Balans 4/5
Moira : Złożność 1/5 Balans 1/5
Zenyatta : Złożność 3/5 Balans 4/5

Tank :

Burzyciel : Złożność 5/5 Balans 3/5
D.Va : Złożność 3/5 Balans 4/5
Orisa : Złożność 2/5 Balans 3/5
Reinhardt : Złożność 2/5 Balans 5/5
Wieprzu : Złożność 3/5 Balans 5/5
Winston : Złożność 4/5 Balans 5/5
Zaria : Złożność 5/5 Balans 4/5

Oczywiście to subiektywne i są to odczucia z 2000h przegranych w tą grę i to wszystkimi postaciami bo sam jestem flexem i gram wszystkim, jestem graczem jaki dostosowuje się do picków teamu i stara się uzupełnić dziury.

Mały komentarz odnośnie balansu danych postaci :

Ashe - Wymaga znerfienia dynamit. Do rozważenia skalowanie dmg ze względu na odległość.

Bastion - Efektywny przy wsparciu Orisy/Reina ale jego problem to kolosalne obrażenia i brak mechaniki przegrzania.

Fara - Przy wsparciu Łaski jest trudna do zabicia ale bez niej jest mięsem armatnim. Jest to postać która potrzebuje buffa związanego z brakiem ran od własnych rakiet jak u Junkrata. Zależność Fary od Łaski też jest spora stąd można zmienić nawyki graczy stale latających w powietrzu np. nieco ograniczając możliwości Fary utrzymywania się w powietrzu.

Genji - Problemem jest głównie dash i ten skill już dawno powinien przejść jakieś zmiany.

Hanzo - skalowanie obrażeń ze względu na odległość… Może czas najwyższy?

Mei - Zabrać jej grupowy freez a przyśpieszyć efekt zamrażania. Zwiększyć szybkość strzelania. Usunąć możliwość przetrzymania punktu podczas samoleczenia.

Doomfist - Usunąć stun z podbicia i osłabić regen po użyciu umiejętności.

Symmetra - Zmniejszyć zasięg działania wieżyczek

Trupia Wdowa - Spowolnić efekt zwiększonych obrażeń przy użyciu scoope.

Torbjorn - Podczas przegrzania usunąć zwiększenie szybkości strzelania, dać wieżyczce lekko opóźnienie reakcji, zmniejszenie Torbowi hitboxa głowy.

Złomiarz - Dostosować obrażenia bomb i area dmg. Obecnie bomby zadają obrażenia przy uderzeniu oraz wybuchu. Usunięcie drugiej miny.

Żniwiarz - Nerf samoleczenia, poprawa animacji teleportu dokładność i szybkość.

Tanki :

Burzyciel - Nerf opadania oraz zmniejszenie wytrzymałości bomb z ulta.

D.Va - Naprawienie w końcu hitboxów ulta który zabija często zza ścian.

Orisa - Zwiększenie cd na tarczę lub zmniejszenie jej wytrzymałości. Kiedyś Orisa dostała buff zarówno na wytrzymałość tarczy i zmniejszenie cd. Dziś chociaż jedną z tych zmian powinni cofnąć.

Zaria - Nerf działania jej armora/tarczy

Supporty :

Brigitte - Zmniejszenie selfheala lub wolniejszy atak korbaczem, zmniejszenie wytrzymałości na ulcie.

Łaska - Skrócenie animacji wskrzeszania

Moira - Zmniejszenie obrażeń z kulki, krótszy zasięg ataku z wiązki lub dostosowanie go jak u Symmetry.

Zenyatta - Szczerze to podchodzi pod mały rework ale zobaczyłbym u niego efekt teleportu jak u Reapera.

To wszystko są opinie subiektywne i każdy może podać własną ocenę balansu postaci ich złożności jak i argumentację.

2 polubienia

Spowolnić efekt obrażeń u wdowy? Chodzi ci o tempo załadowania strzału?

i co znaczy te zdanie

Jaki ma sens działanie tej mechaniki jeśli Wdowa po jednym strzale zadającym 100% dmg momentalnie może znowu strzelić za tyle samo dmg?

Chyba nigdy wdowa nie grałeś a twierdzisz że flexujesz. Wdowa przy pełnym załadowaniu strzału zadaje 120 obrażen a 300 w głowe. Przy strzelaniu bez załadowania jest to chyba minimum 10 obrażen.

Co do reszty to tak - Overwatch nigdy nie będzie grą gdzie wymagany jest skill mechaniczny. Ale masz do wyboru takie postacie np. McCree czy Wdowa. I rzeczewiście pewni bohaterowie wybaczają błedy ale to nie gwarantuje wygranej. Nie wiem o co chodzi Ci z tym.

Co do hitboxów to sie zgodze, Hanzo strzela lodówkami/fortepianami tudzież kłodami a twórcy dalej mówią że ma najmniejsze hitboxy.

Przecież o tym napisałem… dmg na scoopie ładuje się bardzo szybko, nazwijmy to bardziej “precyzją”. Przez co Wdowa praktycznie za każdym razem będzie strzelać niemal z maksymalnymi obrażeniami. To trochę wypacza sens postaci jako snajper kiedy raz za razem strzela zadając tak duże obrażenia, często łapiąc serię zabić w krótkim czasie. Akurat co jak co, ale uważam, że seria killi u Wdowy powinna być rzadkością a właściwie jest normą. Wdowa jest silną postacią do której często trudno się dostać z racji jej możliwości mobilnych a jednocześnie jest bardzo efektywna a w rękach naprawdę dobrego gracza jest morderczo efektywna a kontrować ją może co najwyżej umiejętny Genji lub Winston o ile ma na to szansę. Ja mam takie odczucie, że scoope Wdowy powinien się ładować nieco wolniej ale jak wspomniałem to odczucie subiektywne.

Co do Wdowy to jak dla mnie długość ładowania dmg na scoopie powinno zostać wydłużone, a obrażenia mogłyby wtedy zostać zwiększone. Moim zdaniem o wiele lepiej by wtedy to działało.

Koniec końców zbuffowałoby to Wdowę - jeśli tempo ładowania się broni (w ogóle nie rozumiem, skąd się ten pomysł wziął, w sensie fabularnie - kto wpadł na pomysł na broń, która musi się ładować? XD Co ona, z wiatrówki strzela i komora się tam zaciska? No chyba że naprawdę strzela, bo ten jej magazynek też dziwny) zostałoby zwiększone, ale tym samym obrażenia na 100% też, to ludzie strzelaliby na powiedzmy 50%, zadając 100 obrażeń przykładowo.

W jednym zdaniu podsumowując poniższy wywód: szybkostrzelność Wdowy jest OP tylko dla graczy, którzy wręcz mistrzowsko potrafią nią grać - co mimo wszystko nie jest częstsze (przynajmniej w moim wypadku), dla graczy początkujących itd. to jest jedyna możliwość wybaczenia błędów spowodowanych po prostu brakiem umiejętności grania na tej postaci, bo Wdową grać po prostu trzeba się nauczyć a nie grać 1/3 umiejętnościami, 1/3 szczęściem i 1/3 łatwością postaci samej w sobie.


Osobiście uważam, że Wdowa to kosić może, ale dopiero w zaawansowanych rękach. Jeśli szybkostrzelność miałaby być mała, to to byłby po prostu horror dla nowicjuszy - a tutaj mapy to nie są jakieś 500m x 500m otwartej przestrzeni z 12 na 12 graczy (czy inne 32 na 32; w ogóle dlaczego nigdy nie są to okrągłe liczby?), gdzie można sobie pozwalać na takie błędy nowicjuszowskie, tylko małe klitki 6 na 6, gdzie nie dość, że takim błędem można przypłacić nieraz życie, to jeszcze zostaje się przy okazji czarną owcą i zwiększa się nieźle prawdopodobieństwo przegranej naszej drużyny. Znikąd się nie wziął stereotyp Wdowy, że trafić nie może a postaci nie zmieni, więc nie dość, że się nie przydaje, to jeszcze w gruncie rzeczy ześle porażkę na drużynę - uczy się, to nie zmienia postaci - jak tak co chwilę ma zmieniać postać, bo się inna o wiele bardziej przyda (co ważne - jak nic we większości wypadków to jest najprawdziwsza prawda), to się nigdy nie nauczy.

Mam 150 godzin nabite. Wdowę, która kosiła niesamowicie, spotkałem tylko raz (a wtedy to chodziłem zamurowany przez tamten i kolejny dzień). I to w przypadku tego gracza ta szybkostrzelność była zbyt OP. Ale w przypadku innych napotkanych? Już bym nie powiedział. Ta szybkostrzelność to jest jedyna możliwość wybaczania błędów na tej postaci, bo jej to po prostu trzeba się w całości nauczyć - nie da się nią grać, że odpala się pierwszy raz, nawala jak popadnie i a nuż się trafi (co można już o Hanzie powiedzieć) i o, pyk, złoto za obrażenia czy inne likwidacje, i jeszcze PotG na do widzenia. Ja, kiedy zaczynałem nią grać, to jeśli z brązem kończyłem na czymś innym niż czasie na celu, to w sumie był to sukces, o srebrze nie mówiąc. A do teraz jestem jeszcze zdania, że jeśli mam złoto na obrażeniach i likwidacjach (nie daj na obu jednocześnie), to coś jest bardzo nie tak z moją drużyną.

Odnoszę wrażenie, że na Wdowę rzucił się przy okazji stereotyp typowego snajpera z byle jakiej strzelanki, że leży gdzieś schowany i wali w baniak strzał za strzałem. No nie, często na 1 idealne trafienie pada 10 chybień (bo i też zazwyczaj w takich grach snajperki nie mają hitboxów, np. w BF3 tak było - wszystkie normalne bronie na hitboxy, tylko nie snajperki XD - i trzeba celować przed ruchomy cel oraz im dalej, tym trzeba celować wyżej - spróbuj bezbłędnie zrobić to za pierwszym razem za każdym razem).

Nie wiem dlaczego to nazywacie szybkostrzelnoscia lub precyzja lol. Precyzja ma totalnie inne znaczenie. Szybkostrzelnosc? Trzeba odczekac sekunde zeby strzelic z pełną mocą.

Mozesz strzelac raz za razem ale to bedzie 20dmg czy tam ile robi bez zaladowania w ogole.

No szybkostrzelność to akurat dobra nazwa, bo ona określa ilość strzałów w jakimś skończonym okresie czasu a to właśnie ta kwestia została poruszona przez autora tematu - że w krótkim okresie czasu Wdowa może wykosić niezłą liczbę graczy i zaproponował, żeby długość ładowania się została zwiększona, skutkiem czego praktyczna szybkostrzelność by zmalała.

Bład bo wystrzelic można w dowolnym wybranym momencie a nie dopiero po pełnym załadowaniu sie.

Wiec jeżeli propozycja jest wydłużenie pełnego załadowania to chcecie zmniejszyć DPS.

Jesli zbyt szybko strzela to chyba chcecie zablokowac mozliwosc strzelania bez pełnego załadowania co wg mnie byłoby glupota

Nie. Chodzi o to by spowolnić pełne załadowanie, co znaczy, że Wdowa częściej będzie strzelać bez pełnego załadowania. Więc zupełnie odwrotnie. Po prostu obecnie Wdowa zbyt szybko ładuje dmg na scoopie i uważam, że to powinno być nieco ograniczone. Tutaj też nie chodzi o zamysł szukania realizmu, bo nie o to chodzi.

To samo jeśli chodzi o skalowanie dmg na odległość, taka mechanika tyczy bardzo wiele postaci czyli Żołnierz, McCree, Reaper. Teraz zadajmy sobie pytanie czemu Hanzo nie ma takiej mechaniki? tak dla zabawy odniesiemy się do “realizmu” gdzie strzała wystrzleona z łuku im dłużej leci tym traci swoją trajektorię lotu i siła wbicia się dajmy w tarczę jest mniejsza. Hanzo taka mechanika nie dotyczy On wali strzałami jak pociskami z armaty. taka sama sytuacja ma miejsce obecnie z Ashe, ona też nie ma skalowania dmg ze względu na odległość i w sumie przeraża mnie ta tendencja Blizzarda bo tworzy się coraz więcej postaci jakie z dalekiego dystansu potrafią zabić jednym strzałem.

Zaczyna to być tak dyskusyjne jak obecna ilość stunów w grze, gdzie stuny ma McCree, Ana, Brigitte, Burzyciel, Mei, Doomfist, Sombra, Wieprzu z czego Burzyciel czy Mei mają typowe skille ograniczenia kontroli, nie wiem czy opadanie Burzyciela anuluje ulty, nie zwróciłem na to uwagi ale wszystkie inne postacie mają możliwość przerwania ultów i nie mówimy tu o supportach typu Lucio jaki umiejętnością specjalną skontruje inne umiejętności specjalne. Dodatkowo pytanie za 100 ptk dlaczego tylko Genji nie ma przerywanego ulta po stunie? why Blizzard? co w nim takiego wyjątkowego, że został wyróżniony na blisko 30 postaci w grze? ukłon po częstych nerfach w tamtym czasie do graczy Genjiego?

Moim zdaniem powinny pewne rzeczy być zrównoważone.

Ja mówię o praktycznej (dlatego nawet specjalnie podkreśliłem(, nie teoretycznej szybkostrzelności. Na papierze dalej mogłaby bawić się w kowboja, w praktyce jeśli będzie chciała strzelać na 100%, będzie musiała robić większe odstępy między strzałami - szybkostrzelność wtedy jest mniejsza.

Dziwne, hitboxy wdowy nie sa jakies z kosmosu jak w przypadku hanzo, mobilnosc podczas celowania jest równa zeru, same zaladowanie to 1sek plus animacja przechodzenia w lunete to dodatkowe 0.33 to nie wiem, moze wg was w ogole to usunac :smiley:

W grze jest masakryczna ilosc tarcz przez ktore snajperem sie ciezko przebic ale nie, 120dps/300 na sek w glowe to wielki problem xD

Jakie wg. nas. Umiesz czytać? Przecież od samego początku jestem przeciwny nerfieniu Wdowy w tej kwestii a i zaznaczyłem nawet użyteczność tej szybkostrzelności. To, że tłumaczę czyiś tok rozumowania, nie oznacza, że się z nim zgadzam.

Zamiast interesować się czarną mambą (Wdowa)
proponuje przyjrzeć się Hanzo. Jego jak to nazywany HitBoX jest ogromny
tak jak by celował do ciebie z Pancerfausta a nie z łuku, co on tam ładuje ??
Widły XD.

są takie same jak shurikeny genjego i chyba pociski torbjorna… mniejsze od kulek zenyatty, sopli mei, krążków lucia, pistoletu mercy, dvy.
Mniejsze hitboxy (może) ma Orisa.

Zresztą polecam sobie obejrzeć jak działają hitboxy w ow w całości. Bo chyba nie każdy sobie zdaje sprawę, że każda postać jest beneficjentem hitboxów w tej grze. https:// www.youtube. com/watch?v=nRxIuR6jN-k

Nie no , on strzela pniakami albo lodówkami. Zenyata to ma hitboxt piłki do koszykówki.

Wg Heffa to Hanzo ma najmniejszy hitbox haha