Czemu gra faworyzuje niedzielnych graczy?

Witam, dawno mnie tutaj nie było. Jednak gdy nadchodzi katastrofa to zjawiam się, bo Heroes of the Storm potrzebuje teraz nas wszystkich.

Od dłuższego czasu możemy zaobserwować, że zmiany wprowadzane do gry spowalniają rozgrywkę i dodawane są rzeczy nastawione głównie pod casual players. Co mam na myśli?

  • Aktualizacja HotS 2.0 - wyczekiwany patch, który miał na nowo wypromować grę i uczynić ją bardziej zachęcającą. W rzeczywistości otrzymaliśmy bezużyteczne skrzynki. Usunięto złoto za lvl konta w zamian za skrzynki. W rezultacie nowi gracze znacznie dłużej zbierają fundusze na bohatera, którym by chcieli grać.
  • Usunięto amunicję (jest nieskończona) - amunicja była pewnego rodzaju nagrodą dla lepszych graczy, umiejących rotować po mapie i odpychać push minionów. Umożliwiło to spowolnienie rozgrywki i wynagrodzenie graczy nieumiejących używać mapy.
  • Nadchodzące zmiany w doświadczeniu - oczywiście jeszcze nie weszły na serwer live, natomiast mieliśmy już okazje testować je na PTR. Feedback jest jednoznaczny i bynajmniej nie jest pozytywny. HotS’a kochamy za to, że jest to gra dynamiczna i co najważniejsze szybka. Wolę zagrać 20 min niż 40 min gierki tak jak jest w innych mobach.

Aby wygrać grę musimy zniszczyć core przeciwnika. Tego dokonać możemy tylko gdy zniszczymy fort i keep na jednej linii. Gdy nowe zmiany wejdą, drużyna niszcząca forty (aby się dostać do core) traci przewagę. Czyli chcą wygrać grę, przeszkadzamy w wygraniu tej gry.

Tutaj umieszczam odnośniki do opinii zawodowych graczy Heroes of the Storm:

  1. Post Mopsia
  2. Post Richa

Odnośnie jeszcze zmian:
Kluczem do sukcesu gry jest przytrzymanie graczy i zachęcenie ich do grania gier rankingowych a nie qm. Chciałbym aby gra się bardziej skupiła na edukacji graczy niż pozwalaniu na awans przy zachowaniu tych samych nawyków i umiejętności.

Czy gra umiera?

To tylko zależy od tego jakie zmiany będą wprowadzane, na chwilę obecną umiera. Wielu progamerów odchodzi od grania HL i oczekują tylko HGC. Część odchodzi bo gra nie daję możliwości rozwoju i utrzymaniu się z niej. Widownia HotS jest mała i utrzymuje się na podobnym poziomie od lat! A to nie jest pozytywny znak.

Pozdrawiam, GucioTheBee

3 polubienia

Ankieta zrobiona przez jednego z graczy dotycząca zapowiedzianych zmian w doświadczeniu:

h ttps://strawpoll.com/wkhph9w2

1 polubienie

Hots nigdy nie mógł konkurować z lolem czy dotą, więc jak przekonać ludzi do gry w hotsa? zrobić taką grę aby każdy słaby gracz, który nie daje rady w innych mobach był tutaj dobry, taką grę gdzie skill nie ma praktycznie znaczenia. W lolu jeden błąd, jedna śmierć na początku gry może spowodować, że przegramy linię i koniec końców grę. Tutaj w hotsie ginąłem po 10 razy i to kompletnie nie miało znaczenia. W lolu ludzie nawet w goldzie używają pingów, tutaj grywałem z masterami, nawet raz dobrało mi gm #11, jakaś różnica pomiędzy silverami, których też mi dobierało? nie, bo 99% osób nie używa pingów, prawie tyle samo osób nie używa mapy. Zmiana w amunicji, co spowodowała? ułatwiła grę słabszym. Jeżeli ktoś był lepszy i wygrywał linię to mógł zpushować cały fort bardzo szybko i dać przewagę. Gdy amunicja jest nieskończona praktycznie za wiele nie trzeba robić żeby odpushować miniony. Teraz z tego co kojarzę ma być taka zmiana, że forty nie dają już tak dużo exp, kolejne ułatwienie i niwelowanie split pushu, ludzie grający w tą grę nie chcą myśleć, oni chcą iść na mida i tam się bić. Raz my wygramy tf a raz oni, i tak wygląda plan na grę większości osób. A czy gra umiera? praktycznie zawsze ledwo oddychała. Dzień w dzień gra się, z tymi samymi ludźmi, bo po prostu mało ludzi w nią gra. Wchodzimy na twitcha i widać, że ludzi ta gra nie interesuje. 122k ludzi ogląda lola, 60k dote, 8k hotsa. To już 10k ludzi ogląda jakieś pokemony. Hots jest ciekawą grą ale nie jest wybitną i nigdy nie będzie. Kilka lat już mineło i dopiero teraz wprowadzany jest system, że na qm nie ma drużyn po 5 assasynów. Kilka lat mineło od wydania i dopiero teraz zaczynają wprowadzać poprawki, żeby ponowne dołączenie do gry nie trwało kilku minut. System mmr jak działa, nie mam bladego pojęcia ale to jest totalny absurd dla mnie, że ten sam gracz ma na hl rangę gold a na tl mastera. Cóż, takie jest moje zdanie, życzę udanych meczy, i samych wygranych.

4 polubienia

Najłatwiejszy sposób żeby przekonać się ilu jest aktywnych graczy HotS, jest sprawdzenie liczby wyświetleń najnowszego filmiku na youtubie , ludzie którzy regularnie grają oglądają te filmiki. I w ten oto sposób możecie przekonać się w przybliżeniu ilu HotS ma graczy, dla przykładu najnowszy filmik zapowiadający te zabawkowe skiny, wersja po angielsku : 243 tys.
A za nią kolejne zapowiadające zmianę Sylvany i Stiches - podobnie po 250 i 260 tyś. i już macie obraz ilu jest aktywnych graczy. Do tego dochodzi cała między-narodówka ( nie licząc Azji) , dla Polski 5-6 tys. przypuszczalnie w innych krajach będzie podobnie. Łącznie może będzie w porywach około 500 tyś, + Azja daje raptem może z 1mln aktywnych graczy na całym świecie w porywach do 1,5 mln.

Liczba 1,5 mln jest prawdopodobnie nawet zawyżona.
Wg mnie nawet te 1,5 na całym świecie to bardzo mało, dla porównania LoL ma w porywach (bodajże w 2016 osiągnęli rekord) +/- 100 mln aktywnych graczy !
Więc czym jest te marne 1,5 mln ?

A czemu tak się dzieje ? Ktoś powie bo LoL i Dota były wcześniej i pozyskali graczy, guzik prawda, wielu moich znajomych (jak im większość innych osób) próbowało pograć w HotS i w większości rezygnowali z dalszej gry po 2 góra 7 dniach. A gdy zapytałem ich co się im w tej grze nie podobało to odpowiedź była zawsze taka sama:

  • Mechanika gry jest do d…

Większość ludzi uważa że o wiele lepszym systemem gry jest ten stary dobry sprawdzony z Doty, który daje większe możliwości wykazania się w grze, który nie ogranicza nas tym że jakiś niedorobiony pajac pójdzie grać “po swojemu” zamiast działać drużynowo.

Ludzie z Blizza stworzyli swój nowy system, który nie został nigdy sprawdzony ani przetestowany, to My go testujemy teraz i przez ostatnie 3 lata i jak widać nie sprawdził się, jest skopany i powoduje frustracje u większości osób. Blizzard po prostu popełnił fatalny błąd wprowadzając nowy system do swojej Moby, zamiast zastosować ten stary sprawdzony który przez lata był testowany na ich własnej platformie ( śmiech na sali ) i który przyjął się z wielkim sukcesem i który daje mnóstwo frajdy.

Dlatego jedyne co mi przychodzi teraz na myśl to to że ktoś, Blizzardowi po prostu wywinął niezłego LoLa.

Tak naprawdę ta gra istnieje tylko dzięki marce, którą Blizzard wcześniej sobie wyrobił na innych bardzo dobrych produkcjach w latach swojej świetności. Bo szczerze wątpię żeby ktokolwiek zainteresował się tą grą gdyby firma która ją wyprodukowała nie nazywała się Blizzard.

Na koniec filmik mający 3 mln wyświetleń (więcej niż nie jeden promujący HotS):

1 polubienie

Podejrzewam, że bazę graczy głównie stanowią dedykowani fanboje blizzarda, którzy pamiętają czasy z WIII/D2. Jak wyjdzie WIII remaster i zacznie się robić do niego custom mapki, to ta liczba jeszcze bardziej zmaleje.

Zmiany nowe nie koniecznie mi się podobają bo psują troche a nawet bardzo podejście taktyczne które hots teraz ma, ale stwierdzenie

wielu moich znajomych (jak im większość innych osób) próbowało pograć w HotS i w większości rezygnowali z dalszej gry po 2 góra 7 dniach

jest dziwne bo ja akurat to po 2 - 7 dni grania w lola i dote stwierdziłem że spadam do hotsa bo granie meczy po 40 min i dłużej jest tak jakby nudne biorąc pod uwagę ze przez pierwsze 20 min nic się nie dzieje (poza bluzgami na lewo i prawo na czacie) w owych grach a w tym czasie można już skończyć mecz w hotsa i gramy nexta. Zresztą porównywanie Hotsa do LOLA i Doty to jak dyskusja na temat " Wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocy" każdy ma swoje zdanie i będzie wspierał soją gierkę.
Mam tylko nadzieje że blizz poczyta opinie pro gamerów i innych graczy na temat nowego patcha i go nie wprowadzi.

3 polubienia

Czyli należysz do 1,5 mln graczy, a nie do 100 mln którzy myślą przeciwnie. Ja ogólnie balansuje gdzieś pomiędzy , niektóre rozwiązania w HotS przypadły mi do gustu, jak choćby różnorodność map, dialogi pomiędzy bohaterami, oczywiście sami bohaterowie z innych moich ulubionych gier którymi mam możliwość pogrania tylko w HotS, i na tym się kończy, bo mechanika gry jest po prostu słaba, jak pierwszy raz zagrałem w HotS (po wcześniejszym kilkuletnim graniu w inne moby) miałem po prostu wrażenie, że wszystko w tej grze jest zrobione na szybko, tak jakby poszli na łatwiznę. Zamiast dodawać sklep z przedmiotami, które trzeba osobno balansować , dopasowywać itp. łatwiej zrobić talent, i zaoszczędzili sobie tym po prostu roboty. Drużynowy exp też łatwiej wprowadzić, ale to jest wszystko na krótką metę, teraz wszystko wychodzi, i okazuje się że balansowanie całej drużyny jako jeden organizm to wyzwanie które ich przerosło. Po prostu chcieli pójść na łatwiznę, myśląc daną chwilą kiedy jeszcze było paru bohaterów i wszystko wydawało się proste jak budowa cepa. Popełnili fatalny błąd z którego ciężko im będzie wyjść, stąd te wszystkie dziwne zmiany które będą wprowadzać żeby się jakoś ratować, ale mogą sobie przypadkiem wbić tylko gwóźdź do trumny.

1 polubienie

Nie wiem, ale mnie się wydaję że talenty są analogiczną formą przedmiotów tylko pod inną nazwą, a stwierdzenie że przedmioty się balansuje a talenty nie, jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. Co do grupowego expa muszę przyznać rację. Blizz chciał stworzyć grę stricte zespołową, natomiast nie przewidział że ameby w grze będą trolować i na dodatek ze swoim ego będą twierdzić że są najlepsi, faktycznie może warto by było to rozdzielić, przynajmniej wiadomo by kto jaki poziom reprezentuje (chociaż co do tego stwierdzenia mam pewne wątpliwości ponieważ “true pusherzy” z linii schodzić nie będą, tylko i wyłącznie dla tego). Sprawa jest nie łatwa, mnie się podobała stara mechanika ponieważ wykazywała o wiele większą różnorodność na sposób w jaki chcemy wygrać mecz (combo zagara + aba <3), niestety Blizz obecnie to zabija i czuję że w tą stronę będą zmierzać (gdzieś to już było, czyżby ragnarok online?) .

To że HOTS jest inny jest jego największą zaletą, przypominam że gier MOBA było około 12 mniej więcej w tym samym okresie, a z tego wszystkiego zostały tylko 3, ewentualnie 4 (gdzieś tam jeszcze się trzyma SMITE). Gdyby HOTS był kolonem to skończył by jak inne klony.

Grałem w LOLa w 2012 i po (chyba) 8 tygodniach miałem dość. Zniechęciłem się do całego gatunku i nie wyobrażam sobie że HOTS może się zmienić, upodobnić do LOLa czy DOTY.

LOL i DOTA to gry które kładą duży nacisk na indywidualne zdolności udając że są grami drużynowymi. HOTS oprócz zdolności indywidualnych wymaga również myślenia taktycznego i jest to jedyna MOBA która faktycznie jest grą drużynową.
Mechanika wspólnego paska doświadczenia, talenty, krótkie mecze, dynamiczna rozgrywka, różnorodność, sprawiają że HOTS jeszcze istnieje i ma swoją niemałą społeczność.

Blizzard chce zniwelować snowball który pojawia się coraz częściej. Tylko że może warto najpierw zrozumieć co ma wpływ na ten snowball, bo nie jest to wina mechaniki gry, 1-2 lata temu snowball był rzadkością.

  • usunięcie amunicji i zachęcenie graczy do ręcznego niszczenia struktur
  • bonusy do expa za niszczenie budynków
  • rozdawanie wysokich rang w losowy sposób (na masterze są gracze ze złota)
  • napływ nowych graczy i brak poradników w grze, co powoduje złe nawyki u graczy
  • wprowadzanie bardzo silnych i uniwersalnych mechanicznie postaci np. Deckard
  • wprowadzanie takich map jak Przełęcz Alterack
  • EDIT: reworki bohaterów sprawiające że reworkowany bohater jest słaby w early, a bardzo mocny w lategame.

Widzieliście komentarz twórców który wczoraj zamieścili?
Opiszę go w skrócie: Projektanci miesiącami testowali proponowane zmiany, gracze obalili ich pomysły w jeden dzień. To jest żałosne.

PS: Takie zabijanie gry pamiętam z War Thundera. Ślimaki zrobili coś nowego, innego, mocno niedopracowanego jednak z czasem grę ulepszali i poprawiali. Gdy gra zaczęła zyskiwać na popularności i wytworzyła się wierna społeczność, pełna zapaleńców, to Ślimaki odwróciły swoją politykę o 180 stopni - idziemy na łatwiznę, na ilość, zróbmy grę dla casulali, zróbmy drugiego WOTa. Popularność gry zmniejszyła ze średnio 80 tyś. graczy online do 50 tyś. w 4 miesiące.

1 polubienie

Proponowane na PST rozwiązania wydają mi się nietrafione. Myślę, że da się usunąć snowball na inne sposoby. Jak sam próbuję przeanalizować problem to wychodzi mi, że drużyna wygrywająca (obecnie) może powiększyć przewagę wykorzystując:

  • większe skalowanie
  • lepsze talenty
  • możliwość spushowania linii (wzięcia fortu/twierdzy) oraz zrobienia campów

Drużyna przegrywająca może powrócić poprzez:

  • walkę na nierównym talencie, skalowaniu oraz zapushowanej mapie, gdzie nie da się zaskoczyć przeciwnika

Moim zdaniem mogliby spokojnie pozbyć się skalowania, albo zrobić wspólne skalowanie drużyn zależnie od czasu gry, a nie poziomu. Wtedy mielibyśmy mniej gier skończonych w 6 minut oraz 7-11 levelu. Wtedy drużyna wygrywająca po wypruciu się z ultów przez kilkadziesiąt sekund nie ma żadnej przewagi. W tej chwili skalowanie jest tak duże, że w sytuacji 16-19 wciąż opłaca się walczyć drużynie wygrywającej. Jakby się pozbyć tego skalowania to drużyna z 19 levelem musiałaby trochę odpuścić aby dosoakować 20 poziom. Moim zdaniem proste i skuteczne rozwiązanie.

“Projektanci gry” nie grają w swoją grę…
Tu jest piękna sprawa, goście grający zawodowo w HotSa “przewidzieli” co się CZYTAJĄC o zmianach a nie TESTUJĄC…

W teamie HotSa potrzebna jest zmiana i to natychmiast!
Tam trzeba paru ludzi odpowiedzialnych za takie “wielomiesięczne cyrki” i marnowanie środków natychmiast usunąć, gdyż ich działania są szkodliwe dla gry…
Mogli robić coś innego, np durne skinny postaci xD

1 polubienie

Oczywiście że grają, na poziomie brązu/srebra. To nie trzeba było być profesjonalistą żeby przewidzieć że te zmiany będą złe, one psuje rozgrywkę od platyny w górę.

Od kilku miesięcy HOTS nie ma reżysera więc wychodzą kwiatki. Nie wiem czy zauważyliście ale Sylvanas ma w jednym talencie spowolnienie i zwiększone obrażenia w spowolnione cele.

Obawiam się, że na poziomie QMa…

Przecież to jest zapewne “reworker” Raynora xD…
Teraz uznał, że przecież po co rozbijać “egzekutora” na 2 talenty jak można wsadzić w jeden. W sumie to czekam na rework Worgena na podobnej zasadzie xD

Dadzą mu darmową aurę Arthasa jak wejdzie w formę worgena, a jak aktywuje (W) to zasięg zwiększy się o 100%.

1 polubienie

Tak btw event z dropami dobiegł końca że liczba widzów wróciła do normalnego poziomu?

Tak 5tys oglądających 37 miejsce. Jak by kogoś interesowało to Diablo3 ma 700 oglądających i 117 miejsce.

Prędzej czy później i tak się upodobni, w systemie zastosowanym w HotS, większa liczba bohaterów = więcej problemów w balansie tzn że jedne postacie będą OP inne całkowicie niegrywalne drużynowo, obecny system tego nie zniesie. I albo będą musieli stworzyć nowy system zaprojektowany od zera, albo będą powoli przechodzić na system Z LoLa czy Doty. Zobaczcie sami przecież to już się dzieje, zaczęło się od zlikwidowania amunicji, teraz nie będzie exp za budolne ( w LoLu też tak jest), za jakiś czas przejdą na indywidualne exp, a na końcu stworzą sklep w którym będziecie kupować nie przedmioty tylko talenty. I będzie osobny zestawik talentów dla tanka, zestawik dla zabójców, supportów itd. Wprowadzą lasthity za które nie będziecie dostawać złota (tak jak w LoLu) a np esencje, albo cokolwiek innego, za co będziecie kupować te talenty - nie przedmioty - talenty, bo talenty to nie przedmioty i wcale nie jest to podobne do LoLa. I płakanie na forach nic wam nie da , po prostu będą musieli to zrobić, chyba że przestaną dodawać nowych bohaterów do gry i napiszą oficjalny komunikat że " to jest nasz ostatni bohater jakiego dodaliśmy do HotS, nadal będziemy aktualizować rozgrywkę oraz utrzymywać serwery, ale więcej bohaterów nie będzie " .

Problem z bohaterami jest taki że koncepcje się zmieniają, kiedyś mało który bohater miał self healing, a obecnie nie wyobrażamy aby nowy czegoś takiego nie posiadał. Stawiają coraz bardziej na mobilność oraz skracanie cooldownu (czy też tam inne benefity) w przypadku trafienia skilem co dla mnie akurat jest fajną rzeczą ponieważ wymusza w nas pewien wysiłek. Ogólnie zmiany w bohaterach takie jak reworki czy też ci nowi - bardzo dobrze im wychodzą dopóki nie wrzucają czegoś pokroju proby (lol), natomiast zabijanie różnorodności w grze jest zdradą, a jak dobrze wiemy karą za zdradę jest śmierć!

chyba lola nie znasz, tam to dopiero są postacie niegrywalne

Tak nie grałem, mało mnie on obchodzi ze względu na mechanikę i grafikę.