Czy Overwatch zmierza do zostania f2p?

Cześć.
Mam takie dziwnie uczucie, że Overwatch małymi, malutkimi krokami zmierza do zostania f2p. Powody:
-Co chwila darmowe weekendy. Zanim kupiłam OW musiałam długo czekać na jakiś, teraz jest przynajmniej raz na miesiąc.
-Do gry w dość krótkim czasie zostało dodane sporo płatnego contentu. Skiny ligowe, pink Mercy, all stars pack itd.
-Mam uczucie, że w tę grę gra dość mało ludzi. Nie zrozumcie mnie źle, ale ja po prostu ciągle trafiam na te same osoby. I to nawet nie chodzi o to, że mecz po meczu, ale po prostu przez ostatnie trzy dni na rankedach trafiłam sporo razy na osoby z którymi już grałam. Zaznaczam, że grałam o różnych porach i w solo/duo kolejce na mocno skaczącym mmr.
-Nawiązanie do punktu wyżej: Sporo osób odchodzi od ow. Moja lista znajomych liczy ze 100 osób. Kiedyś większość z nich siedziała na online i grali, teraz są offline od dobrych paru miesięcy i tylko z 9 osób z mojej listy gra do dziś.
-Częste przeceny na ow.
-Większość nowych kont to po prostu smurfy lub cheaterzy. Przynajmniej ja na takich trafiam.

I w ogóle jak zapatrujecie się na ewentualne przejście OW na f2p? Ja myślę, że może pomogłoby to jakoś grze. Według mnie fajną opcją byłoby zrobienie z tego f2p i dodanie przepustki na rankedy (oczywiście Ci co kupili ow wcześniej mieliby dostęp do rankedów). Tzn. gracze f2p mogą grać tylko QP, arcade i gry dowolne a osoby, które chcą zmierzyć się w rywalizacji musiałby kupić sobie na nie wstęp. Podobny zabieg był zastosowany w tf2 i dobrze to zrobiło tej grze.
Co myślicie? Tak, nie? Porozmawiajmy! :slight_smile:

Nie, Overwatch wg mnie nie bedzie nigdy bezpłatny. Czeste darmowe weekendy sa spowodowane tym zeby zachecic wiecej osob do kupna egzemplarza gry bo nie istnieje wersja provna tej gry i pewnie dosc sporo osob sie waha nawet gdy ogladaja strimy czy ganepleye.

Platne skiny zrobili aby oplacic Lige Overwatch i musi to byc strzal w dyche bo rozszerzaja oferte. Dobrze ze to kosmetyczne sprawy a nie np. Bohater ktory zeby nim grac trzeba dac kase.

Overwatch naprawdw szybko wprowadzil u siebie esport i podejrzewam zeby oplacac druzyny, prowadzacych ekipe, wynajmowanie aren itd itd kosztuje mase pieniedzy i z samych biletow nie wyzyja. No i oplacac swoja kadre i graczy.

O ile w europie duzo nie inwestuja bo tu esport jest traktowany nadal jak zart to w USA jest to traktowane jak normalna praca

Narzekac moga jedynie Ci ktorzy chca miec wszystkie skiny.

Co do tego plus dla blizzarda i czasem kupi sie skrzyneczki :slight_smile:

3 polubienia

Nie cebulo weekendy są po to żeby ludzie mogli spróbować zagrać i może kupić

Ale po co od razu wyzywac?

Problemy z liczba aktywnych graczy są to fakt ale F2P raczej odpada, to w niczym nie pomoże a bardziej zaszkodzi a promocje i darmowe weekendy jak zostało wspomniane są bo maja zachęcić graczy, czyli w jakimś stopniu blizzard zdaje sobie sprawę z spadku graczy i przeciw działa temu w taki dość logiczny sposób.

wiesz nazwanie Polaka cebulą w sumie nie jest obrazą :smiley:

2 polubienia

Nie oszukujmy się. Było już tyle tych darmowych weekendów w tym roku, tyle przecen, tyle okazji do spróbowania, że kto miał się zainteresować ten się zainteresował grą. Poza tym grze nie pomaga to, że jej najwięksi twórcy (chodzi mi o streamerów i ytuberów) mówi o niej po prostu… źle; przykładem może być XQC, który jest głównym powodem tego, że Overwatch na twitchu zbija 20k wyświetleń (przynajmniej 10-13k ludzi siedzi właśnie u XQC) a sam powiedział, że tęskni za Overwatchem. Wolę nie myśleć co się stanie gdy XQC już nie wytrzyma i rzuci ow…

Zgadzam się, ale według wielu osób owl to po prostu niewypał a to co blizzard odwalał podczas jego trwania przechodzi wszelkie granice. Wiele osób narzeka na to, że blizzard jest za bardzo friendly i podejmuje idiotyczne decyzje. Nie będę teraz przytaczać żadnych przykładów, poszukaj sobie jakie dramy były z graczami owl i blizzardem. A tym jakie wyświetlenia na twitchu robił owl nie warto się sugerować bo jestem przekonana, że duża część oglądających po prostu odpalała tego streama na telefonie lub w tle na kompie tylko po to żeby dropić żetony na skórki.
Poza tym źle wróże przyszłości esportu w tej grze jeśli blizzard będzie dalej podejmował idiotyczne decyzje, będzie zbyt delikatny i powolny. Wszystkie nerfy, buffy, zmiany są wprowadzane beznadziejnie, powody:
-Zbyt delikatne traktowanie postaci. Serio, nerfy i buffy powinny być stanowcze a nie na zasadzie "No jak będzie dalej zbyt op to jeszcze wprowadzimy 3 nerfy (a każdy z nich będzie w miesięcznym odstępie czasowym) i może będzie ok. "
-J.w powolne wprowadzanie zmian. Ile trwała meta Mercy 2.0? 4 miesiące? Ta postać miała prawie 100% pick rate a blizzard przez dobre kilka miesięcy nic sobie z tego nie robił. Ile trwał dive comp? Od czwartego/piątego do dziesiątego sezonu bo blizzard nie potrafił zbalansować gry i temu zaradzić bo “ktoś by się jeszcze obraził”
-System rankingowy wymaga przebudowy. Aktualnie rankedy wyglądają jak QP i w sumie nie ma różnicy co grasz.

Pamiętaj że nie można się ograniczać od jednego darmowego weekendu na pół roku czy coś. Cały czas ktoś jest wiele osób które nie kojarzą tej gry lub mineli się z darmowym weekendem że takie coś jest OK.

Ludzie z tą darmową licencja i tak mogą zagrać tylko QP i chyba odwiedzić salon gier tak więc mogą na spokojnie zdecydować czy chcą grać czy nie.


Nie możesz się słuchać takiego młota jak XQC który ma tyle wyświetleń bo robi z siebie idiote i jest siedliskiem toksyczności, tiltu i wszystkiego co złe. Jak dla mnie XQC powinien iść zagrać sobie w coś innego. Najlepiej w LoL’a

Został wywalony z drużyny właśnie za takie wpadki, teraz też ma kare i nie może grać znowu w turniejach Overwatch - a to wszystko na swoje własne życzenie.
Generalnie nie polecam oglądania takich głąbów.

Shafot, tak widze że starasz się wytknąć wszystkie negatywy tej gry ale zapominasz że Blizzard np. zbanował stream snipera który męczył TimeTheTatMan’a i ten typ dostał perma na wszystkie konta

https://www.reddit.com/r/Overwatch/comments/7vstbg/blizzard_has_permanently_banned_the_user_who_was/

Overwatch to jedyna gra aktualnie która pozwala spróbować co to są turnieje - Open Division. Dla najlepszych z OD czekają Contenders a stamtąd droga do Overwatch League.

Fakt, są minusy gry i to co napisałaś - blizzard nie chce żadnego toxicu ani dram ale sami je wywołują a na niektóre nie mają wpływu - jak ten pro gracz który nękał małoletnią. Za bardzo stara się żeby usunąć toxic z gry i banuje osoby które nie powinni mieć bana (nie mowie o sobie ale monitoruje angielskie forum i tam jest multum takich tematów).

W koncu Blizzard przegiał i z tego powodu uciekło dużo graczy. Moze to ma jakies powiazanie z tymi czestymi darmowymi weekendami.

Co do nerfów i modyfikacji bohaterów to fakt że są one wolno robione ale z drugiej strony bardzo fajnie przemyślane. Fakt, to z Mercy to było przegięcie i przez to wiele osob które powinny być np. w platynie wisiały w masterze i psuły rozgrywke bo tylko tym potrafiły grać.

System rankingowy jest ciężki do przebudowy bo… developerzy nie mogą modyfikować kodu zródłowego w głowach graczy :wink: generalnie system punktacji jest zbyt surowy.

Masz throwera - masz pecha -25 dla ciebie, throwera i całej ekipy
Masz leavera - dobra damy mu 2 minuty jak nie wróci możesz sobie wyjść i zarobić -25 i cała twoja drużyna
Masz samych DPS/support - twoj problem, idz zagrac sobie mercy na której masz 2h od sezonu 1
Serwery Blizzarda padły - sorry ziom, masz problem i idz sobie odrób 50 punktów grając normalnie rankedy :wink:

I tak jeszcze co do OWL - szkoda że nie ma żadnych dram. Fajne jest to że zza szyb robią te prośby “let torb climb” itd ale to za mało. Podoba mi się liga CS bo tam są dramy i można się pośmiać. Tu ktoś walnie w stół, tam się wyzywają, ktoś cheatował - gra jest dead ale turnieje ogląda masa ludzi i są niezłe wygrane.

1 polubienie

Lul. XQC już od dawna nie jest toksyczny, polecam wejść czasem na jego streama a nie sugerować się tym co robił kiedyś. Poza tym jest jednym z najlepszych graczy tanka na świecie i jest mega charyzmatyczny.

Jeśli ktoś chce się nauczyć grać tankami to powinien iść do XQC w pierwszej kolejności, ten człowiek w grze jest rewelacyjny.

I dlatego Blizzard banuje wszystkie turnieje, które nie są od niego.

Nah. Ludzie uciekają bo gra jest źle rozwijana i blizzard nie ma pojęcia co robić. Skupia się na mało ważnych rzeczach a z tymi ważnymi się ociąga.

Nie, są zbyt mało stanowcze. Powinny być robione szybko i stanowczo wtedy rozgrywka byłaby ciekawsze i każda postać miałaby swoje pięć minut.

System rankingowy przedewszystkim powinien zostać podzielony na solo/duo kolejke i kolejkę dla większych grup graczy. Szlag mnie trafia gdy dołącza mnie do pięciu premade a enemy team jest 6 stackiem. Solo kolejka to coś o czym marzę w ow. Poza tym, rankedy to jest loteria, nie wiesz czy trafisz na całkiem w porządku team czy na trzy Mercy otp i wtedy gra może być przegrana. Przez rozpoczęciem rankeda powinno być coś takiego jak zaznaczanie roli. Zrobili ekipy - super. Niech teraz zrobią coś takiego na normalne rankedy.

Imho, kiedy w grze jest leaver gra nie powinna zostawać zaliczona jako porażka i wygrana. Ow to gra ściśle kooperacyjna i brak jednego członka drużyny jest poważnym problemem dla reszty.

I tak dodatkowo:

Gra nie jest dead ale wróciła do tego czym była pierwotnie. Nie wiem czy wiesz, ale cs nigdy nie był mocno mainstreamowy. Zawsze grała sobie w niego garść kolegów, którzy coś tam sobie próbowali działać w grach for fun. Na cs;go zrobiło się bum nie wiadomo czemu. Teraz przeszło no i gra jest taka jak zawsze był cs, nie mainstreamowy a dla osób, które po prostu lubią sobie postrzelać i pograć

To dlaczego dostał bana na 2 tyg za toksyczne zachowanie?

Powiedział typowi, że źle grał i dostał bana. Reszta graczy zachowuje się 100x gorzej i bana nie dostaje. Twomad na masterze gra battle mercy, trolluje gierki, ludzie go reportują a bana nie dostaje. XQC głośniej coś powie i od razu ma bana. Ten człowiek już od dawna nie jest toksyczny. Problem jest taki, że większość społeczności się na niego uwzięła w tym Blizzard i jak widzę Ty. Polecam posiedzieć trochę na jego streamku, pooglądać bo jak mówiłam on już od dawna nie jest toxic. :>

2 polubienia

Sluchaj, domyslam sie ze jest ciekawy bo rżnie głupa na strimie i po to sie go ogląda.

Nie neguje jego skila, mimo wszystko jedt dobry. I bardzo wątpie żeby dostał KOLEJNeGO bana za bycie toxic za nic.

Rzadko wchodze na strimy takich osob. Wole poogladać joomle, kephriego, linkzra czy innych nawet Wraxu.

Poza tym niepotrzebna kłótnia wynikła, wróćmy do meritum

Ja nie zaprzeczam, że powiedział coś nieodpowiedniego. Mimo wszystko on raz źle się wyrazi i dostaje bana a inni zachowujący się gorzej i dalej beztrosko hasają po grze i niszczą ją ludziom. Jak rozdawać bany to uczciwie a nie tak jak teraz. Uwierz mi, że jest sporo śmieszków, którzy po prostu jak coś napisze na czacie to go reportują a jak otrzyma się jakąś tam ilość reportów to dostaje się z automatu bana i nawet nikt tego nie czyta. Sam też pisałeś, że dostawałeś bany z niekoniecznie Twojej winy, więc?

O widzisz. Ja np. nie lubię Kephriego bo moim zdaniem jest głupim, zapatrzonym w siebie bucem. Po tej akcji jak zwyzywał Zerga od cheaterów to tym bardziej straciłam do niego szacunek. Jak szukasz fajnej wdowy to polecam Flete, moim zdaniem najlepsza Widow razem z Linkzrem i Flow3rem.

Ale jaka kłótnia? Ja w naszej rozmowie nie widzę nawet chmurki, która zapowiadałaby burze. :slight_smile:

No widzisz tutaj widać różnice czego oczekujemy od strimerów. Ja żądam profesjonalizmu i piekielnego skila a zarazem jak najmniej głupawek , Tobie odpowiadają humorystyczni strimerzy i może nie aż tak super skilowi.

Co do kefira to stracił w moich oczach po całej tej akcji z fotami do tej panienki i to się stało własnie po wyzwiskach w stronie Zerga, aczkolwiek miał troche szacunku i go przeprosił.

Jeśli chodzi o wdowy to podoba mi się gra joomly bo nie dość że ma ciekawy głos to jeszcze jak celuje to wydaje mi się że robi to leniwie a jednak trafia całkiem niezłe strzały :smiley: aczkolwiek sprawdze sobie flete, może coś ciekawego pokaże

Już tak odbiegając od tematu i wracając do tego o czym kiedyś gadaliśmy pod tematem, który założyłam. Wpisz sobie w yt “Sombra - Bronze (Silver) to GM Highlights” i tam idealnie jest pokazane to, że każdy ma taką rangę na jaką zasługuje. :slight_smile: Ten chłopak wbił z silvera do GM w jeden dzień więc no, wszystko jest możliwe.

Ano jest możliwe ale nie każdy zasługuje na swoją range tylko poniektórzy. Możesz mieć farta i ci teamek ugra mecze, sam tak miałem, sam widziałem jak paru dziołszkom ugrywali mastera a zawsze była w platynie. Fakt że w następnym sezonie nie utrzymała nawet golda ale to świadczy o tym że cycki albo hajs pomagają w wbijaniu się tam gdzie dana osoba nie powinna być.

Oczywiście ja nie mówię o boosterach, smurfach itd. Sama widuję u siebie w grach w 5-stack premadzie dziewuszkę, którą boostują ją jej koledzy. Ostatnio w nocy trafiłam właśnie na taką grupkę i była w niej dziewczyna, dość mierną zresztą. Ofc konto boostowane kilka razy. W jednym sezonie z mastera spadła do golda! W obecnym, 11 sezonie z wysokiego diaxa spadła do golda.
Najlepszym rozwiązaniem na otrzymanie swojej rangi jest to, żeby grać solo. Nikt wtedy nie ciągnie cię do góry ani w dół.

No dlatego nie zgadzam sie z powyzszym stwierdzeniem ze każdy prawidłowo przynależy do swojej rangi, zas solo ranking owszem - masz racje

Ale nie ma co oczekiwac fair play ‘każdy orze jak może’ :slight_smile:

Wątpie aby overwatch kiedykolwiek został ftp, darmowe weekendy robią często aby ściągnąć jak najwięcej nowych graczy do gry, natomiast bardzo nie podoba mi się to jaką blizzard obrał ostatnio drogę z tymi płatnymi skórkami, te charytatywne jeszcze rozumiem, sam kupiłem mercy aby wspomóc chorych ale np te dwie skórki do genjiego i smugi za żetony ligowe to przesada lub ta emotka do lucio, powinno to być normalnie dostępne w skrzynkach albo za złoto z gry, oprócz drużynowych skinów nic innego nie powinno być za żetony ligowe, jestem kolekcjonerem i mam praktycznie wszystko z tych skinów specjalnych (brakuje mi tylko bastiona z blizzconu) postanowiłem że nie będę już takiego czegoś wspierał, tych dwóch skórek nie kupię i w przyszłości żadnych innych również nie, tak samo nigdy nie kupię skrzynek, wyjątkowo kupię skina jak będzie kolejna akcja charytatywna

@GhostdogPL

Wiesz, przynajmniej nie ma płatnej zawartości która miałaby wpływ na gre przykładowo bohaterowie za hajs.

1 polubienie